, , , ,

Ciąża po 40 roku życia - Jakie niesie zagrożenia?

Ciąża po 40 roku życia - Jakie niesie zagrożenia?

Coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Wiele z nich najpierw chce ustabilizować swoje życie, zanim świadomie podejmie decyzję o posiadaniu dziecka. Z biologicznego punktu widzenia najlepszy wiek dla kobiety na urodzenie dziecka jest między 20 a 25 rokiem życia.

Wtedy płodność jest największa, a ciało kobiety najlepiej przystosowane do rodzenia. Obecny styl życia sprawia, że wiele kobiet odkłada macierzyństwo na później. Często pierwsze dziecko przychodzi na świat, gdy kobieta skończy 30 lat. Wcześniej kobiety poświęcają czas na studia, znalezienie dobrej pracy i samorozwój. Chcą mieć stabilność materialną i znaleźć odpowiedniego partnera. Gdy już to osiągną, to mogą spokojnie poświęcić się macierzyństwu.

Ciąża po 40 roku życia niesie za sobą pewne zagrożenia. Przede wszystkim płodność kobiety drastycznie spada (Sprawdź kalendarz dni płodnych). Szansa na zajście w ciąże wynosi już tylko 10%. Szansę na naturalne zapłodnienie można określić wykonując badania hormonu AMH, FSH i HCG. Badania te pozwalają określić rezerwę jajnikową, czyli ilość komórek jajowych w jajniku. To także informacja o tym ile jeszcze można odwlekać decyzję o ciąży.

Podejrzewasz, że zaszłaś w ciążę? Sprawdź jakie są pierwsze objawy ciąży.

Późna ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka. Aż 40% ciąż po 40 kończy się poronieniem, a 16% porodem przedwczesnym. Ryzyko wystąpienia różnych wad płodu jest także większe. Prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z Zespołem Downa u 45-latki wynosi aż 1:30. Dla porównania u 40-latki szansa ta wynosi 1:107, a u 20-latki 1:667. Kobieta po 40 częściej choruje na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Mogą one niekorzystnie wpłynąć na dziecko i powodować pewne komplikacje. Im kobieta starsza, tym niższa wydolność całego organizmu. Kobiety coraz gorzej znoszą wszelkie dolegliwości ciążowe, a poród drogami natury jest na ogół ponad siły i konieczne jest cesarskie cięcie.

Późna ciąża, a szczególnie pierwsza ciąża po 40 roku życia wymaga szczególnej opieki lekarza. Na szczęście jest teraz powszechny dostęp do przesiewowych badań prenatalnych, które potrafią wykryć wady genetyczne u płodu. Wykonanie badań zaleca się wszystkim paniom decydującym się na ciążę po 35 roku życia. Najlepiej je wykonać między 10 a 13 tygodniem ciąży.

Oprócz tego kobieta powinna regularnie zgłaszać się na wszystkie wizyty kontrolne i przeprowadzać zalecane badania. Ciąża to wyjątkowy czas. Ta późna wymaga szczególnego traktowania. Kobieta powinna dbać o swoje zdrowie. Trzymać się z daleka od wszelkich używek jak papierosy czy alkohol. Unikać zarażeń wirusami i bakteriami. Jeśli ma taką możliwość może spokojnie skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Ważny jest spokój i zminimalizowanie stresu.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *