,

Vintage w modzie - poznaj historię stylu!

Blogi o modzie, artykuły z kolorowych pism odkrywają przed nami oblicze trendu jakim jest vintage. W dużym skrócie o stylu vintage można powiedzieć, że jest to umiejętne powracanie do modowej przeszłości, zdolność tworzenia ciekawych zestawień z ubrań nowych i starych, sposób na wyróżnianie się z tłumu, to trend będący anty-trendem, który zawsze patrzy wstecz.

Vintage w świecie mody żyje od lat. Brzmi to całkiem paradoksalnie, gdyż w żelaznych zasadach mody liczy się przede wszystkim nowość. Mimo to wciąż jest obecny.

Vintage blog

Sama nazwa vintage została zaczerpnięta z terminologii winiarskiej. Oznacza wino zrobione z winogron zebranych w jednym roku. Vintage to po prostu dobry rocznik wina. Przeniesienie słowa z nomenklatury winiarskiej do mody to ciekawy zabieg. Czyżby ubrania były jak wino? Im starsze, tym lepsze? Często jest to prawda, ale nie zawsze. Podobnie do win, nie każde po 20 latach leżakowania w piwnicy będzie wyśmienite. Na sukces smaku składa się nie tylko czas, który upłynął od jego produkcji. Wykwintne wino musi pochodzić z dobrego rocznika, w którym winogrona były najlepsze!

wino vintage

Moda zdaje się wyznawać te same zasady. Sztuką nie jest założenie na siebie dwudziestoletniej kreacji, w której chodziła nasza babcia. Sztuką i zarazem wyzwaniem jest by owa kreacja miała w sobie to „coś”. Wielu z was zapyta czym jest owo „coś”?  To pierwiastek nieuchwytny i trudny do zdefiniowania. Można powiedzieć, że „coś” to dusza ubrania, która sprawia, że moda na niego nigdy nie przemija.

Ubrania z duszą to cel poszukiwań każdego miłośnika vintage. Poszukiwać można w różnych miejscach. Jednak pamiętajcie, że można spędzić tam wiele godzin grzebiąc w ciuchach, które często są bardzo oryginalne, a ich wiek jest gwarancją niepowtarzalności.

Dopasowanie do siebie ubrań z second handów wymaga jednak dużo czasu, cierpliwości i przede wszystkim – wyczucia. Nagrodą jest efekt w postaci ubrania o wartości zdecydowanie większej, niż tej, którą oferują nam sieciowe sklepy. Taki strój jest jedyny w swoim rodzaju. Jeśli irytuje Cię widok kobiet na ulicy ubranych tak jak Ty i nie chcesz być kolejną wierną kopią gwiazdy z telewizji, vintage pomoże Ci to zmienić. Wystarczy, że zaufasz swojemu instynktowi i zechcesz zabawić się w „poszukiwacza skarbów”. Zakupy w sklepach z używaną odzieżą przypominają niestety częściej walkę o życie i szarpaninę, niż relaksujące wybieranie rzadkich okazów.  Mimo to wielu ludzi, w większości kobiet, odnalazło w zakupach używanych ciuchów swoją pasję. Doskonale orientują się kiedy będzie nowa dostawa, o której godzinie najlepiej przyjść do swojego lumpeksu, żeby znaleźć niepowtarzalne ciuchowe perełki.

vintage second hand

Sklepy second hand przestały się powszechnie kojarzyć ze brzydkim zapachem i starzyzną, zaczęły być na topie. Popularność tego rodzaju sklepów wiąże się z tym, że coraz więcej z nas chce się wyróżnić, być sobą. Ludzie nie chcą widywać wszędzie osób w tych samych ubraniach, pragną wyrazić siebie przez to, co noszą.

Jednak nie wszyscy umiemy ubrać się stylowo od stóp do głów w lumpeksie. Jest na to sposób – vintage „ekskluzywny”, czyli zestawianie ciuchów z normalnych sklepów z dodatkami albo innymi ciuchami z second handów. Możemy kupić rzecz nową inspirowaną starą, albo umiejętnie połączyć nową ze starą. Spodnie jeansowe z paskiem znalezionym w lumpeksie wyglądają zupełnie inaczej. Ten drobiazg sprawia, że ubranie zyskuje oryginalność i swego rodzaju świeżość pomysłu.

ubiór vintage

Vintage to zabawa na styku konwencji. Możemy pozwolić sobie w niej na bardzo dużo, panuje tu dowolność w doborze trendów. Moda zawsze opierała się na powrotach. Ludzie lubią wracać do przeszłości, czuć się z nią związani. Przeszłość daje nam również możliwość tworzenia rzeczy nowych, mieszania różnych elementów i podziwiania zaskakujących i odkrywczych połączeń.

Już dawno temu ubrania przestały być dla ludzi jedynie osłoną przed zimnem, powinny być dla nas zabawą i dawać nam radość! Jeśli chcesz spojrzeć na swoje ciuchy innym okiem i dodać im stylowego charakteru rozejrzyj się dookoła – świat vintage jest bliżej niż Ci się zdaje!

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

2 Responses
  1. Bardzo ciekawy post. Lubię czytać o takich ciekawostkach, innym spojrzeniu, syntezach. Pozdrawiam Margot

     
  2. Myślę, że Vintage komponowałby się dobrze z jeansowymi szortami. Polecam artykuł: http://magazyn.modadamska.waw.pl/jeansowe-szorty-jak-je-nosic-niebanalnie/ 😀

     

Comments are closed.