Czy da się wybielić zęby w domu?

Czy da się wybielić zęby w domu?

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Kolor uzębienia nie zawsze jednak w pełni realizuje nasze oczekiwania. Odcień zębów zależy w dużym stopniu od genów odpowiedzialnych za mineralizację szkliwa. Wpływ na jego kolor mają także: dieta, częste spożywanie kawy i alkoholu czy palenie papierosów. Coraz większą popularnością cieszą się więc zabiegi wybielania zębów u dentysty, choć niekiedy decydujemy się również na domowe metody, które pozwalają zyskać olśniewający uśmiech.

Jakie są domowe sposoby na wybielanie zębów?

Na rynku znajdziemy obecnie sporo gotowych produktów do wybielania zębów w domu, jak pasty wybielające z węglem aktywnym, paski do wybielania, kredki lub proszki. Jak działają poszczególne z tych produktów?

Pasty wybielające

Pasty zawierające węgiel aktywny lub nadtlenek wodoru nie spowodują radykalnej zmiany koloru zębów, ale pozwalają na usuwanie przebarwień szkliwa spowodowanych paleniem papierosów, piciem wina czy dużej ilości kawy i czarnej herbaty. Rozjaśniają szkliwo o kilka tonów, choć na efekty ich stosowania trzeba dość długo poczekać. Warto wybrać wśród nich takie, które zapewniają jednocześnie skuteczną ochronę przeciw próchnicy, redukują płytkę nazębną, mają działanie bakteriobójcze i odświeżają oddech.

Paski służące wybielaniu zębów

Najczęściej stosowane przed ważnymi wydarzeniami, jak ślub czy rodzinne przyjęcia, które wymagają nieskazitelnego uśmiechu. Kuracja paskami trwa zazwyczaj od tygodnia do kilkunastu dni, w trakcie których codziennie nakleja się je na zęby i pozostawia na około 30-60 minut, w zależności od zaleceń producentów.

Proszki do wybielania

Metoda polecana osobom, które poszukują naturalnych sposobów na zyskanie jaśniejszego koloru szkliwa. Wykorzystuje się w nich wyłącznie składniki naturalnego pochodzenia, jak organiczny węgiel aktywny z drzewa kokosowego, glinkę bentonitową, ekstrakt z mięty i skórki pomarańczy. Proszek nakłada się na szczoteczkę i czyści nim zęby przez określony czas. Warto przy tym użyć innej szczoteczki niż tą, którą codziennie myjemy zęby, bo węgiel powoduje zabarwienie włosia.

Kredki do wybielania zębów

Kompaktowe kredki z żelem wybielającym to produkt idealny dla osób, które często podróżują, a chcą zadbać o swój śnieżnobiały uśmiech. Stosowanie kredki daje efekty widoczne po ok. 14 dniach używania.  

Czy domowe metody są skuteczne?

Zdecydowanie unikajmy tzw. metod naszych prababci na wybielanie zębów w domu. Szorowanie lub płukanie jamy ustnej sodą, solą, sokiem z cytrusów czy węglem leczniczym nie jest polecane przez dentystów. Takie działania mogą doprowadzić do powstania nadwrażliwości zębów, porysowania lub uszkodzenia szkliwa, demineralizacji czy powstawania kwaśnego odczynu jamy ustnej, który sprzyja dalszym uszkodzeniom szkliwa.

Warto uważać także na stosowanie gotowych produktów wybielających. Nieprzestrzeganie zaleceń producentów w zakresie intensywności działań czy ich częstotliwości również może doprowadzić do nadwrażliwości lub uszkodzenia zębów.

Jakie są profesjonalne metody wybielania zębów?

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest nie tylko bezpieczniejsze, ale również bardziej efektywne. Szkliwo szybciej zyskuje wymarzony odcień i zachowuje go przez dłuższy czas. Do najpopularniejszych metod profesjonalnego wybielania zębów należą:

Wybielanie nakładkowe

Metoda ta polega na przygotowaniu przez dentystę specjalnie dopasowanej nakładki. Aplikuje się na nią ok. 2-4 tygodni żel wybielający i zakłada na zęby w dzień lub w nocy. Metoda ta pozwala wybielić zęby na całej ich powierzchni, a efekt może utrzymać się nawet przez dwa lata. Jest jednak skuteczna jedynie przez niedużych przebarwieniach.

Wybielanie lampą

To obecnie jedna z najszybszych metod na uzyskanie pięknego uśmiechu. Umożliwia wybielenie zębów praktycznie po pierwszej wizycie w gabinecie, a do tego jest szybka (trwa raptem ok. 1 h) i bezbolesna. Poziom wybielenia określany jest odpowiednio do naturalnego koloru zębów, co gwarantuje naturalny i estetyczny wygląd.

Gdzie profesjonalnie wybielić zęby?

Klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center pozwala w pełni bezpiecznie i efektywnie wybielić zęby. Zabieg poprzedza konsultacja z ekspertem, w trakcie której przygotowana jest pełna diagnoza stanu uzębienia. Na jej podstawie dobiera się optymalne sposoby zyskania pożądanego odcienia szkliwa. Kompleksowa oferta WDC obejmuje wybielanie zębów specjalistyczną lampą ZOOM i wybielanie uzupełniające – nakładki, które wzmacniają efekt zabiegu.

Pacjenci WDC mogą także skorzystać ze specjalnej oferty cateringowej, tzw. białej diety stosowanej w trakcie i tuż po zabiegu. Chroni ona zęby przed powstawaniem przebarwień i pozwala na dłużej zachować osiągnięty efekt wybielania.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *