Czy Home Office zostanie z nami na dłużej?

Czy Home Office zostanie z nami na dłużej?

Jeszcze kilka lat temu praca zdalna wydawała się czymś dziwnym, a z pewnością niecodziennym. Pracę zdalną wykonywali przede wszystkim freelancerzy, znajdujący zlecenia na własny rachunek. Co więcej – jeszcze całkiem niedawno praca zdalna kojarzyła się z czymś mniej poważnym i mniej wydajnym, w porównaniu do pracy w siedzibie firmy/biurze. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi podejście do wielu kwestii. Praca w trybie Home Office stała się codziennością wielu Polaków wraz z pojawieniem się epidemii koronawirusa. Wnioski po tej przymusowej i gwałtownej zmianie są jednak zaskakujące! Czy Home Office zostanie z nami na dłużej? 

Praca w trybie Home Office – co na to pracodawcy?

Wraz z pierwszymi obostrzeniami związanymi z koronawirusem pracodawcy mieli do wyboru albo zamknąć zakłady pracy, albo kontynuować zadania w trybie pracy zdalnej. Początki organizacji zdalnego systemu pracy były trudne – raz, ze względu na konieczność błyskawicznego zapewnienia środków do takiej pracy swoim pracownikom, a dwa ze względu na samą formę pracy. Trzeba było szybko wypracować nowe, sprawne systemy: komunikacji, sprzedaży czy obsługi klientów. 

Choć początki nie były łatwe, to pierwsze wnioski przyszły dość szybko. Okazały się zaskakująco pozytywne! Jak praca zdalna wygląda okiem pracodawców po kilkunastu miesiącach funkcjonowania w ten sposób? Pozytywne aspekty to przede wszystkim:

  • oszczędność – gdy pracownicy realizują swoje zadania z własnego domu, koszty utrzymania biura (w tym rachunki za prąd czy ogrzewanie) znacznie maleją;
  • sprawna komunikacja – dzięki temu, że wiele firm wyszło naprzeciw aktualnym potrzebom rynku pracy, w postaci różnych programów i systemów przeznaczonych do pracy zdalnej, komunikacja online w wielu przypadkach okazała się skuteczna: nawet bardziej niż wówczas, gdy pracownicy różnych działów czy oddziałów pracowali stacjonarnie, każdy w swojej siedzibie;
  • większa wydajność – to kolejny pozytywny aspekt pracy zdalnej zauważony przez pracodawców. Wielu pracowników (jeśli nie większość) wykonujących swoje obowiązki w domowym zaciszu pracuje wydajniej i chętniej niż stacjonarnie. 

Pracownicy a Home Office

Praca w trybie Home Office podoba się również wielu pracownikom. Wskazują na podobne kwestie, co pracodawcy – tyle że z własnej perspektywy. Chodzi przede wszystkim o: 

  • oszczędność – tak naprawdę na wszystkim: dojazdach, ubraniach, jedzeniu, ale także czasie. Pracownik, który nie musi dojeżdżać do pracy i spędza więcej czasu w domu, nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na wiele kwestii, które dotąd były elementem codzienności;
  • większy zapał do pracy – czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy można wykorzystać na wiele sposobów: dłuższy sen, relaks czy miłe chwile spędzone z rodziną;
  • większa motywacja do pracy – pracując z domu pracownicy nie są narażeni na atmosferę, jaka panowała w biurze. Irytujący współpracownicy, napięte relacje z innymi czy nawet mobbing: wszystkie negatywne zjawiska, jakich doświadczali w pracy, zostały za drzwiami zakładu. Im większy spokój, tym większe chęci do pracy!

Co dalej? Przyszłość pracy zdalnej

Wielu pracodawców i pracowników miało okazję uczestniczyć w trybie Home Office po raz pierwszy. Wnioski obu stron są zaskakująco pozytywne, a większość pracodawców i pracowników deklaruje chęć kontynuowania pracy w tym trybie, a przynajmniej w systemie hybrydowym. Wydaje się więc, że przymusowa sytuacja związana z reorganizacją pracy przez epidemię, pozwoliła wielu firmom odkryć coś, o czym wcześniej nie wiedziały, a co okazało się zaskakująco pozytywne dla obu stron. Wiele wskazuje więc na to, że praca w trybie Home Office zostanie z nami na dłużej – jeśli nie na zawsze!

Źródło: blog firmy Systell

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *