Manicure hybrydowy to wciąż jedna z najpopularniejszych metod stylizacji paznokci. Można wykonać go samodzielnie w domu, jest trwały, wygląda w miarę naturalnie, a przy tym utrzymuje się w nienagannym stanie nawet do 3 tygodni. Nie brakuje zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej metody manicure. Wśród głosów na “nie” pojawiają się najczęściej argumenty o tym, że hybryda niszczy paznokcie i wywołuje uczulenia, a nawet raka. Jaka jest prawda? Poznaj 3 najważniejsze fakty!
Nie niszczy hybryda, a niewłaściwe ściąganie jej!
Hybryd nie da się ściągnąć zmywaczem do paznokci. Stylizację trzeba usunąć mechanicznie: frezarką lub pilnikiem, ewentualnie lakier można rozpuścić acetonem. Wszystkie te 3 metody muszą być stosowane bardzo ostrożnie i z wyczuciem – bo to właśnie w ten sposób niszczy się paznokcie!
Hybryda to po prostu lakier, z tą różnicą, że o nieco innym składzie niż zwykłe, a co za tym idzie – nie zasycha samoistnie, tylko wymaga utwardzenia pod lampą UV. Po utwardzeniu tworzy twardą, ale jednocześnie dość elastyczną masę. Niewłaściwe zdejmowanie hybrydy, a więc zbyt mocne dociskanie frezu/pilnika czy zbyt długie trzymanie frezu w jednym miejscu to najczęstsze przyczyny uszkodzenia paznokcia, tzw. przepiłowania płytki. W efekcie staje się cienka i łamliwa, wrażliwa na ciepło i dotyk, a także zaczerwieniona. Również zdejmowanie hybrydy acetonem (zbyt długie trzymanie) może zmiękczyć płytkę, w efekcie czego stanie się podatna na łamanie i uszkodzenia. Prawidłowo zdejmowana hybryda nie niszczy paznokci – a wręcz przeciwnie!
Pod hybrydami można zapuścić mocne paznokcie
Dzięki temu, że lakiery hybrydowe tworzą twardą, ale jednocześnie dość elastyczną masę, chronią paznokcie przed uderzeniami i łamaniem. Ponieważ stylizacji nie trzeba zdejmować/zmieniać częściej niż co 2-3 tygodnie, płytka pod hybrydą spokojnie zrasta. Jeśli masz więc dość miękkie i podatne na uszkodzenia paznokcie, to stosując hybrydy, możesz je łatwo zapuścić! Warunkiem zapuszczenia długich i mocnych paznokci jest jednak umiejętne zdejmowanie stylizacji. W przeciwnym wypadku będzie się potwierdzać mit o tym, że hybryda niszczy paznokcie.
Mitem jest również to, że paznokcie duszą się pod warstwą lakieru. To martwa struktura, która nie potrzebuje dostępu powietrza.
Lakiery hybrydowe uczulają – jak każdy inny produkt
Kolejną często powtarzającą się opinią jest ta, że hybrydy uczulają. To poniekąd prawda – tak, jak to, że potencjalnie uczulić może każdy inny produkt. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości i podatności na działanie poszczególnych substancji. Przy malowaniu hybrydami trzeba uważać na to, by produkt nie znalazł się na skórkach wokół paznokci, a szczególnie wówczas, gdy są uszkodzone (zaciągnięte, skaleczone, podrażnione). W takim przypadku ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej wzrasta, jednak nadal nie bardziej niż w przypadku stosowania innych produktów – preparatów pielęgnacyjnych, perfum czy kosmetyków do makijażu!
Lakiery hybrydowe mają w swoim składzie chemiczne substancje, które mogą uczulać, jest to jednak kwestia indywidualnej wrażliwości i podatności.
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.