,

Doktor w doniczce - poznaj właściwości aloesu

Doktor w doniczce - poznaj właściwości aloesu

Aloes to ceniona roślina ozdobna. Jednak oprócz walorów dekoracyjnych ma także właściwości lecznicze. Wiedziano o tym już wiele tysięcy lat temu. Starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali aloes do leczenia ran. Majowie i Indianie uważali go za roślinę świętą, a Arabowie po odbyciu pielgrzymki do Mekki wieszali aloes nad drzwiami. Jakie zastosowanie znajduje aloes współcześnie?

Nie wszystkie gatunki aloesów są tak samo cenione. Spośród około 500 występujących w przyrodzie, 20 wykazuje właściwości lecznicze, zastosowanie natomiast znajdują 2 z nich: Aloe arborescens (aloes drzewiasty) oraz Aloe vera L., w stosunku do którego funkcjonuje również nazwa Aloe barbadensis Mill. (aloes zwyczajny lub inaczej aloes barbadoski).

Aloes zwyczajny – kilka ważnych informacji

Współcześnie najpowszechniej wykorzystuje się aloes zwyczajny. Jego zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń oraz kosmetologii, biorąc pod uwagę skład rośliny, jest zresztą uzasadnione. W przyrodzie wszystkie gatunki aloesów, poza wspomnianym wyżej aloesem zwyczajnym, są chronione na podstawie przepisów Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), czyli CITES.

Aloes zwyczajny w naturalnych warunkach rośnie w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Badania filogenetyczne wykazały, że jego pierwotnym miejscem występowania był Półwysep Arabski. Stamtąd roślina rozprzestrzeniła także na inne, niekiedy bardzo odległe rejony. Dziś spotkamy go między innymi w krajach śródziemnomorskich, południowych rejonach Ameryki Północnej, we wschodniej części Afryki, na Madagaskarze, w rejonie Morza Karaibskiego, a także w Indiach, Chinach, Australii oraz na Kaukazie. Poza naturalnymi siedliskami aloes zwyczajny spotykany jest na plantacjach. W warunkach europejskich może być uprawiany wyłącznie w szklarniach lub w warunkach domowych.

Miąższ aloesu zawiera wiele cennych składników odżywczych oraz aktywnych biologicznie. Warto wspomnieć, że występuje w nim aż 18 aminokwasów spośród 22, które spotykamy w pokarmie. Do tego liczne inne związki, w tym: flawonoidy, monosacharydy i polisacharydy. Aloes zwyczajny jest też bogatym źródłem witamin oraz mikroelementów. Warto kupować go z wiarygodnych źródeł. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://NajlepszyAloes.pl.

Aloes w starożytności i współcześnie

Aloes zwyczajny wykorzystywany był od wieków. Jego zalety docenił nawet Aleksander Wielki, którego żołnierze byli leczeni tą rośliną. Grecki lekarz Dioskurydes, żyjący w I wieku n.e., proponował leczenie aloesem trądziku, bólów migrenowych, niestrawności, zaparć i wielu innych schorzeń. W starożytnym Egipcie aloes wykorzystywano nie tylko jako lek, ale także kosmetyk oraz środek do mumifikacji zwłok.

Dziś odkrywamy aloes na nowo. Obecnie stanowi on obiekt licznych badań, w których oceniane są jego właściwości oraz sposób działania. To ceniona roślina zielarska, często spotkana w medycynie ludowej. Stosowana jest między innymi do łagodzenia podrażnień skóry, oparzeń, stanów zapalnych oraz miejsc po ukąszeniach owadów. Wykazuje działanie przeciwbólowe, antybakteryjne i antygrzybiczne. Aloes może działać silnie przeczyszczająco. Jego stosowanie zaleca się również osobom o obniżonej odporności oraz w stanach zwiększonej podatności na zakażenia.

Zawarte w aloesie polisacharydy korzystnie wpływają na odbudowę skóry, co znajduje zastosowanie w leczeniu skaleczeń oraz ran. Roślinę wykorzystuje się również w leczeniu chorób przyzębia oraz śluzówki jamy ustnej.

Korzystny skład aloesu sprawił, że współcześnie jest to coraz bardziej ceniona roślina zielarska, stosowana w leczeniu różnych schorzeń oraz kosmetologii. Poszukując dobrej jakości produktów, które z niej powstają, warto wybierać te z certyfikatem. Czystość i jakość preparatów z aloesu potwierdza Międzynarodowa Rada Naukowa ds. Aloesu (International Aloe Science Council), w skrócie IASC.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *