,

Farbowanie włosów henną - wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Farbowanie włosów henną - wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Im częściej farbujesz włosy, w tym lepszej są kondycji. Kolor wygląda naturalnie, a przy tym jest wielowymiarowy. Choć przygotowanie mieszanki i nałożenie jej wymaga nieco więcej przygotowań niż rozrobienie chemicznej farby, to efekt jest tego wart. Mowa o farbowaniu włosów henną. Wokół tej metody narosło wiele mitów i nieprawdziwych przekonań. Co musisz wiedzieć o hennie? 

Jakość i skład henny to podstawa!

Henna hennie nierówna – a przy tym nie wszystko, co jest nią nazywane, jest nią w rzeczywistości. W drogeriach stacjonarnych i internetowych znajdziesz wiele produktów, na których widnieje napis “henna” lub “chna”. Sprawdzaj jednak ich skład – prawdziwa, naturalna henna powinna zawierać wyłącznie jeden składnik: Lawsonia inermis L. 

Naturalna, czysta henna zabarwia pasma na miedziany kolor (w zależności od jej rodzaju – są różne – jedne dają jaśniejsze rudości, inne są doskonałą bazą do budowania czerwonych i brązowych odcieni). 

Im drobniej przesiana henna, tym lepiej – łatwiej się ją miesza i nakłada, a potem spłukuje. Kiepsko przesiana henna może pozostawiać na pasmach grudki przypominające zbrylony piasek, przez co trudniej ją spłukać. 

Jakie efekty kolorystyczne możesz osiągnąć przy farbowaniu henną?

Metod farbowania henną jest mnóstwo. Podstawowa wersja to zalanie proszku ciepłą wodą (40-70 stopni Celsjusza), dokładne wymieszanie jej i odstawienie na jakiś czas (zależy od rodzaju henny, a także efektu, na jakim Ci zależy). Im dłużej odstana henna, tym ciemniejszy i głębszy będzie kolor. Zawsze jednak zapoznaj się z instrukcją producenta. 

Czysta henna barwi pasemka na różne odcienie rudości. Efekt zależy od wielu czynników: rodzaju samej henny, czasu jej odstawienia, wyjściowego koloru włosów, a także przygotowania ich do farbowania. Przed nałożeniem henny należy je dokładnie umyć (szamponem bez silikonów), by usunąć z nich nagromadzone zanieczyszczenia i minerały. To istotne, ponieważ henna nie ma żadnych chemicznych środków, a co za tym idzie – nie wgryza się w strukturę włosa tak agresywnie, jak chemiczne farby. 

Stosując różne ziołowe dodatki, można manewrować kolorem – od jasnych rudości, przez głębokie, miedziane odcienie, czerwienie i burgundy aż po brązy. 

Korzyści z farbowania henną

Henna łączy się z włosem na stałe. Uzupełnia ubytki, dzięki czemu zamyka łuski, a tym samym wzmacnia i wygładza pasma. Im więcej warstw henny, tym grubszy staje się włos. Co ciekawe, nie jest on obciążony, a tym samym przyklapnięty. Kolor, w przeciwieństwie do farb chemicznych, nie blednie i nie wymywa się. 

Po farbowaniu henną kolor utlenia się do 48 godzin – z każdą kolejną ciemnieje. Jeśli efekt satysfakcjonuje Cię zaraz po zmyciu mieszanki z włosów, możesz od razu umyć je szamponem i nałożyć maskę (najlepiej nawilżającą, ponieważ włosy mogą być nieco przesuszone). Pełen efekt kolor osiąga po 48 godzinach i przez ten czas nie myj włosów, jeśli zależy Ci na tym, by ściemniał. 

Włosy po farbowaniu henną (im więcej warstw, tym efekt bardziej widoczny) nabierają objętości i kondycji, są widocznie grubsze, bardziej elastyczne i błyszczące. 

Farbowanie i rozjaśnianie włosów po hennie jest możliwe. Wiele osób boi się “glona”, czyli zielonej lub niebieskiej poświaty. Dzieje się tak jednak tylko w przypadku indygo – dodatku, który barwi włosy na bardzo ciemny kolor (wręcz czarny, z niebieską lub fioletową poświatą). Jeśli jednak nie używasz indygo, nie masz się czego bać!

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *