Praca zdalna to dla jednych spełnienie marzeń o swobodzie, dla innych niemały kłopot – szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Jednak kwarantanna, za którą stoi nowy koronawirus, w wielu przypadkach nie pozostawiła wyboru i praca w trybie home office stała się koniecznością. Jak efektywnie pracować w domu, gdy mieszkają z nami małe dzieci? Czy praca z domu jest w takich warunkach jest z góry skazana na mniejszą efektywność?
Jak pracować w domu i nie zwariować, mając pod opieką małe dzieci?
Praca w domu może być przyjemna i bardziej wydajna niż w biurze. Możesz lepiej zarządzać swoim czasem: nie tracisz go na dojazdy i powroty. Dzięki temu możesz sobie pozwolić również na odrobinę dłuższy sen.
Odpadają również koszty wyżywienia poza domem – to kolejna, zdecydowana korzyść, jaką daje praca w domu. Dla mam (oraz ojców) nie wszystko jest jednak w tym przypadku takie proste i kolorowe. Home office to nie tylko praca zawodowa, ale również wyzwanie rodzicielskie.
O ile starsze dzieci zwykle w ciągu dnia mają e-lekcje i zajmują się swoimi obowiązkami, o tyle maluchy w wieku przedszkolnym i młodsze nudzą się, jeśli są pozostawione same sobie. Bardziej niż pewne jest to, że będą szukać zainteresowania rodziców, a to wiąże się z fatalnymi warunkami pracy.
Liczenie na chwilę spokoju od absorbującego dziecka wówczas, gdy drzemie, nie wystarczy – w ciągu godziny czy dwóch nie wykonasz przecież wszystkich zadań.
Home office i praca zdalna z dziećmi – jak nie zwariować i efektywnie pracować z domu? Podstawą jest ułożenie planu dnia.
Home office z dziećmi – jak pogodzić obowiązki zawodowe, domowe i pomoc w nauce?
Dzieci najczęściej kojarzą, że skoro mama lub tata są w domu, to mają wolne. Nie zawsze zrozumieją, co to home office i dlaczego rodzice proszą o ciszę.
Aby nie pogubić się w nawale obowiązków, najlepiej podzielić sobie dzień na trzy części:
- praca – najlepiej w godzinach takich, jak w biurze. W tym czasie nie rób prania, nie gotuj i nie staraj się nadrobić domowych obowiązków, na które nigdy nie masz czasu. Praca to praca i nie daj się od niej oderwać ani przez inne zadania, ani przez dzieci. Im szybciej skończysz, tym więcej czasu będziesz mieć wolnego, który możesz poświęcić bliskim. W przeciwnym wypadku będziesz na nogach przez kilkanaście godzin, a wszystko będzie zaczęte, lecz niedokończone;
- czas z bliskimi – przed pracą lub po, w zależności od tego, w jakim trybie pracujesz. W tym czasie nie zaglądaj na służbowego maila i wyłącz służbowy telefon;
- czas na relaks – gorący prysznic, książka, wieczór ze słuchawkami i ulubioną muzyką? Każdego dnia wygospodaruj przynajmniej godzinę na przyjemności!
Praca dodatkowa w domu, taka jak gotowanie czy sprzątanie, powinna odbywać się w dotychczasowym trybie: przed pracą lub po.
Najlepsze efekty przynosi zamienna opieka nad dziećmi: kiedy mama pracuje, rozrywkę zapewnia tata – i odwrotnie.
Jeśli nie ma takiej możliwości, podziel pracę w taki sposób, by mniej więcej co godzinę poświęcić dziecku choć parę minut. Książeczka, puzzle, audiobook, bajka, rozmowa i przytulenie – im więcej atrakcji, tym większe prawdopodobieństwo, że dłużej popracujesz w spokoju.
W dodatkową pracę w domu po wypełnieniu obowiązków zawodowych możesz zaangażować także dziecko. Pomoc w zakupach, posprzątanie pokoju, przyniesienie ubrań do prania – maluch poczuje się ważny i będzie uczył się w ten sposób pewnej odpowiedzialności.
Nagrodą dla dziecka za to, że przez kilka godzin, mimo obecności mamy lub taty, nie mogło spędzić z nimi czasu, powinny być chwile poświęcone tylko jemu.
W pierwszych dniach będzie to zapewne trudne, jednak już po krótkim czasie Twojej pracy w trybie home office maluch powinien przyzwyczaić się do tymczasowych, nowych zasad funkcjonowania. Jeśli zobaczy, że cierpliwość zostanie nagrodzona, weźmie sobie Twoją prośbę do serca.
Recepta na to, jak pracować zdalnie mając dzieci, może być więc całkiem prosta – wszystko zależy od dobrze ułożonego planu dnia i trzymania się go.
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.