Jak ulżyć psu w czasie upału?

Jak ulżyć psu w czasie upału?

Żar lejący się z nieba daje się we znaki wszystkim. Ludzie szukają ochłody w klimatyzowanych pomieszczeniach i w zbiornikach wodnych, piją chłodne napoje, zajadają się lodami i schładzają się wentylatorami. Upały doskwierają tak samo naszym czworonożnym przyjaciołom – a może nawet bardziej! Psy nie pocą się tak, jak ludzie, a schładzają organizm poprzez ziajanie. Jak pomóc im przetrwać upały, bez szkody dla ich zdrowia? Podpowiadamy

Najczęstsze błędy, jakie popełniamy, chcąc ulżyć zwierzakom!

Bardzo często, pomimo dobrych chęci, zupełnie nieświadomie szkodzimy naszym psiakom. Warto więc zacząć od tego, czego zdecydowanie lepiej NIE robić w czasie upałów! 

Obcinanie sierści

Dość podstawowym błędem jest traktowanie zwierząt jak ludzi i mierzenie ich potrzeb naszą miarą. Stąd właśnie pomysł na obcinanie sierści, zwłaszcza psom długowłosym. W ten sposób wcale nie pomożesz zwierzakowi, a wręcz przeciwnie – choć chęci masz dobre, to sprawisz mu jeszcze większy dyskomfort. Dlaczego? U zwierząt sierść pełni funkcję termoregulacyjną. Ścinając mu sierść “na zero”, pozbawiasz go naturalnej termoochrony, narażając go nawet na poparzenia słoneczne!

Karmienie lodami

Podawanie psu lodów, zamrożonych kawałków owoców i innej, zmrożonej żywności, może skończyć się przeziębieniem. Lody i mrożone produkty zostawmy dla ludzi – tak samo jak wentylatory i klimatyzację. 

Owijanie mokrym ręcznikiem lub koszulką

Dość powszechnie popełnianym błędem jest owijanie psiaka zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem lub mokrą koszulką. Ten patent zadziała tylko przez chwilkę, dając krótką ulgę. Po chwili jednak pod tkaniną zrobi się dosłownie… sauna. 

Jak prawidłowo pomóc psu przetrwać upalny dzień?

Psu pomożesz przetrwać upał w prosty sposób, bez szkody dla jego zdrowia. Oto sprawdzone i bezpieczne patenty. 

Mata chłodząca

Jednym ze skutecznych i nieszkodliwych dla zwierzaka sposobów na ochłodę są specjalne maty chłodzące. Pod wpływem oddawania ciepła przez psa, specjalny żel, którym mata jest wypełniona, będzie dawać chłód. Temperatura jest na tyle niska, że przyniesie zwierzakowi ulgę, a jednocześnie na tyle wysoka, że się nie przeziębi. 

Spacery poza godzinami największych upałów

Rozgrzany asfalt i kostka brukowa mogą poważnie poparzyć poduszki łapek pieska. Dlatego unikaj spacerów w godzinach największego nasłonecznienia, lub, jeśli pies ma potrzebę wyjścia na spacer, staraj się kierować go na trawę!

Dostęp do świeżej, chłodnej wody

Zapewnij psiakowi stały dostęp do zawsze świeżej i chłodnej, ale nie lodowatej wody. W czasie upałów wymieniaj ją nawet kilka razy dziennie. 

Odpowiedni kaganiec

Pamiętaj, że pies chłodzi się poprzez ziajanie i wystawianie języka. Jeśli więc Twój psiak chodzi w kagańcu, zwróć szczególną uwagę na to, czy ma w nim możliwość swobodnego otwarcia pyszczka na tyle, by mógł bez problemu się w ten sposób schłodzić!

Zapewnij mu chłodne miejsce w cieniu

Psiaki chłodzą się również poprzez leżenie na chłodnym podłożu. Zapewnij mu więc zacienione miejsce, w którym będzie mógł odpocząć bez narażania go na kontakt ze słońcem. 

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *