,

Jak wybrać buty na zimę? Sprawdź, na co musisz zwracać uwagę!

Jak wybrać buty na zimę? Sprawdź, na co musisz zwracać uwagę!

Gdy za oknem robi się coraz zimniej i nieubłaganie zbliża się zima, niemal masowo ruszamy na zakupy. Zaopatrujemy się przede wszystkim w kurtki i płaszcze, a także w buty zimowe. O ile wybór odzieży wierzchniej raczej nie sprawia większego problemu, o tyle zakup butów zimowych często jest trudniejszym zadaniem. Dlaczego? Ponieważ najczęściej kierujemy się wyglądem obuwia, nie zawsze zwracając uwagę na kilka szczegółów, które są dość istotne dla komfortu użytkowania butów. Na co zwracać uwagę przy wyborze butów na zimę? 

Nie tylko wygląd – zwróć uwagę na wygodę!

Na co dzień nosisz buty na płaskiej podeszwie, ewentualnie na niewielkim, stabilnym obcasie? Nie kupuj więc kozaków na szpilce czy wysokim słupku – nawet jeśli to najpiękniejsze buty, jakie kiedykolwiek widziałaś. Założysz je bowiem raz, może dwa razy i wylądują w szafie. Nieprzyzwyczajone do chodzenia na obcasach nogi będą po prostu boleć, mogą również pojawić się na nich odciski i otarcia. Ucierpi również kręgosłup, na którym wymusisz nienaturalną postawę. Dodajmy do tego śliską nawierzchnię (przymrozek, gołoledź) lub śnieg i… wywrotka niemal gwarantowana. 

Dlatego pierwszym kryterium wyboru powinien być fason, do którego nogi są przyzwyczajone. 

Przemyśl, w jakich warunkach najczęściej będziesz użytkować obuwie

Choć może się to wydawać oczywiste, to jednak często nie bierzemy pod uwagę tego czynnika, kierując się przede wszystkim wyglądem butów. Jednak to, czy na co dzień będziesz użytkować je tylko na krótkich dystansach i na chodnikach (np. dojeżdżając do pracy), czy będą miały również zastosowanie bardziej “terenowe” (np. spacery z psem po lesie czy wyprawy za miasto), ma ogromne znaczenie dla użytkowania obuwia. 

Jeśli mieszkasz w regionie, w którym zimy są lekkie i opady śniegu są raczej rzadkością, a nie normą, możesz pozwolić sobie na lżejsze modele niż w przypadku, gdy mieszkasz np. w górach. W zależności od tego istotne będą inne czynniki:

  • rodzaj podeszwy – im więcej opadów czy nierówny teren, tym lepiej sprawdzi się “traperowa” podeszwa. Im głębsze rowki i grubsza podeszwa, tym wygodniej i stabilniej będzie Ci się chodzić;
  • ocieplenie – im zimniejszy i bardziej surowy pod względem pogody region zamieszkujesz, tym bardziej warto zwrócić uwagę na to, czy buty mają ciepłą i miękką wyściółkę wewnątrz;
  • zamki błyskawiczne – nawet najpiękniejsze kozaki mogą się nie sprawdzić w trudnych warunkach, jeśli zamek błyskawiczny będzie poprowadzony niemal do samej podeszwy. Śnieg i woda dostają się do wnętrza buta najczęściej właśnie przez tę część;
  • materiał – nubuk czy zamsz to chętnie wybierane materiały, jednak musisz pamiętać o tym, że choć modne i eleganckie, to co najmniej średnio sprawdzają się w kontakcie z wodą. 

Sprawdzaj jakość wykonania i łączenia elementów

Buty klejone są powszechnie dostępne i są tańsze niż te szyte. Jednak ma to również drugą stronę medalu: klej często puszcza pod wpływem wilgoci, powodując odklejenie się buta od podeszwy. Jeśli więc chcesz mieć gwarancję, że taka sytuacja się nie przydarzy, wybierz model szyty. Zapłacisz więcej, jednak zyskasz większy komfort użytkowania. 

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *