Właściwa para skarpet zapewni komfort i ciepło stopom. Skutecznie odprowadzają i nie podrażniają skóry. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, szukając skarpet narciarskich.
Cechy charakterystyczne
W przeciwieństwie do bawełnianych skarpetek, skarpety narciarskiemają kształt i kontur dopasowany do kształtu stóp. Pamiętaj o właściwym dopasowaniu. W ten sposób unikniesz zwijaniu i zsuwaniu się skarpet w butach. Odpowiednie skarpety zapewnią Ci duży komfort na stoku.
Najczęściej wykonane są z takich materiałów syntetycznych jak poliester, nylon, lycra. Dużą popularnością cieszy się też wełna merynosów o podwójnej przędzy. Nie drapie skóry tak, jak tradycyjne, wełniane skarpetki. Zarówno syntetyk, jak wełna merynosów, dobrze odprowadzają wilgoć. Pamiętaj, że stopy pocą się nawet wtedy, gdy na dworze jest zimno. Jeśli wilgoć zostanie uwięziona blisko ciała, niezależnie od rodzaju izolacji w butach narciarskich, stopy będą zimne. Dlatego koniecznie unikaj bawełny. Kiedy się spocisz, nasiąknie wilgocią.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Skarpety narciarskie mają wyściółkę w odpowiednich miejscach. Dzięki temu niwelują dyskomfort na stoku. Wyściółka w łydkach zapewnia dodatkową amortyzację. Chroni Twoje łydki przed bolesnymi kontuzjami. Dzięki wzmocnieniom na piętach, stopy nie będą się przesuwać w butach podczas jazdy. Dodatkowe wstawki w obszarze palców zapewniają ciepło nawet w chłodne dni.
Skarpety narciarskie najczęściej mają cieńszy materiał w górnej części stopy. Takie rozwiązanie zapewnia dobry przepływ krwi w kierunku palców stóp. Dzięki temu będzie Ci cieplej. Niektóre pary zostały zaprojektowane tak, by zapewnić Ci dokładne dopasowanie w podbiciu. Co ciekawe, skarpetki narciarskie męskie różnią się od damskich. Zwykle wersje dla pań mają nieco krótszy i szerszy mankiet. W ten sposób lepiej dopasowują się do nóg. Wielu producentów oferuje też skarpetki narciarskie dla dzieci. Dzięki temu małemu narciarzowi będzie ciepło i wygodnie.
Cienkie czy grube skarpety?
Skarpety narciarskie różnią się grubością. Większość ekspertów poleca możliwie najcieńsze skarpetki. Wtedy lepiej dopasują się butów. Cienkie skarpety pozwolą zaoszczędzić też więcej miejsca w obuwiu. Dzięki temu zapewniają lepszy przepływ krwi. Dlatego poszukaj cienkich lub ultra-cienkich skarpet narciarskich.
Średnie wersje mają nieco grubszą wyściółkę w palcach i na piętach. Jednocześnie są cieńsze w górnej części stopy. Nie utrudniają więc przepływu krwi.
Natomiast grube skarpety są rzadko zalecane. Mogą bowiem powodować problemy z krążeniem.
Skarpety narciarskie zwykle sprzedawane są w kilku rozmiarach, takich jak małe, średnie, duże, bardzo duże i XXL. Skarpetki różnią się też poziomem elastyczności. Odpowiednia pielęgnacja i regularne pranie skarpet wpływają na ich wytrzymałość i oferowaną wygodę.
Ogrzewane skarpety narciarskie
Podgrzewane skarpety narciarskie cieszą się coraz większą popularnością. Zazwyczaj się nieco grubsze pod przodostopiem. Znajduje się tam element grzejny. Składa się z kilku dyskretnych drutów prowadzących do zestawu baterii w pobliżu łydki. Trzy lub cztery ustawienia ciepła kontrolują ilość ciepła wysyłanego do tego elementu. Jeśli zwracasz dużą uwagę na wygodę, takie skarpetki mogą Ci się spodobać.
Takie skarpety narciarskie są niezwykle wygodne. Szczególnie polecane są narciarzom z cukrzycą, zespołem Reynauda oraz tych, mających problem z krążeniem. Im jest zimniej, tym większe możesz mieć kłopoty ze sprawnością i równowagą. Dlatego utrzymanie ciepłych stóp jest ważne nie tylko pod względem komfortu, ale również wydajności.
Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.