Portfel – jak wybrać trwały model?

Portfel – jak wybrać trwały model?

Skórzane portfele męskie od dziesiątek lat są ważnym elementem stylu, nadając właścicielowi w subtelny sposób dodatkowej elegancji i szyku. Odgrywają one podobną rolę, jak skórzane paski, spinki do mankietów, wpinki do butonierki czy biżuteria.

Wybór odpowiedniego modelu stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ dostępne produkty wydają się nie różnić zbytnio między sobą. Na rynku dostępna jest również szeroka oferta portfeli sportowych, przystosowanych do najróżniejszych warunków otoczenia oraz zapewniających niezbędną wygodę. Na co zwrócić szczególną uwagę, by dokonać najlepszego wyboru?

Tworzywo

Dostępne są modele ze skóry naturalnej lub ekologicznej oraz z innych, naturalnych bądź syntetycznych, tworzyw. Warto uwzględnić to, jaki dresscode nas obowiązuje bądź w jakich okolicznościach portfel będzie używany przez osobę, której chcemy zrobić prezent. Produkty z materiałów syntetycznych często przygotowywane są dla sportowców, przez co posiadają m.in. właściwości wodoodporne. Są one dodatkowo zabezpieczone np. poprzez obecność rzepów i innych zamknięć, których nie posiadają portfele skórzane. Te z kolei doskonale spisują się w klasycznych formach i kształtach jako atrybut biznesmenów, podczas różnego rodzaju oficjalnych uroczystości, a także w życiu codziennym. Oferty producentów obfitują w przeróżne rodzaje skóry, np. włoską, bydlęcą, zamsz, krokodylą, wężową i nie tylko. Każda ze skór posiada nieco inne właściwości, z którymi warto się zapoznać przed wyborem właściwego modelu. Jedno jest pewne – naturalna skóra to wyjątkowa trwałość i odporność np. na przetarcia.

Sposób składania

Najczęściej spotykane są portfele dwukrotnie składane, trzykrotnie składane oraz składane w harmonijkę. Pierwszy rodzaj sprawdzi się doskonale u osób, które mają w zwyczaju noszenie portfela zawsze w kieszeni. Jest on najcieńszy ze wszystkich, a to sprawi, że nie będzie przeszkadzał w żaden sposób, nie ograniczy swobody ruchów oraz nie będzie stwarzał problemów podczas wyciągania go z i wkładania do kieszeni.

Pojemność

Ten czynnik związany jest pośrednio z poprzednim, bowiem pojemność portfela w dużej mierze zależy od tego, jak się go składa. Warto zwrócić jednak pewną uwagę również na ten aspekt. Ma on szczególne znaczenie u osób, które obracają dużymi ilościami gotówki. Nietrudno jest zaobserwować, że ci którzy potrzebują często sięgać do portfela m.in. ze względu na charakter wykonywanej pracy, bardziej chętnie wybierają portfele składane w harmonijkę. Wiąże się to z ich dużą pojemnością i wygodą w użyciu.

Liczba i rodzaj przegródek

Niektóre męskie portfele posiadają rozliczne przegródki, pozwalające m.in. na uszeregowanie banknotów wg nominałów. Bywa to bardzo praktyczne, jednak dla kogoś kto posługuje się głównie kartą płatniczą, a oprócz tego potrzebuje miejsca jedynie na dowód osobisty i prawo jazdy, lepszy będzie model z naprawdę niewielką ilością przegród.

Osobne miejsce na bilon

Warto zwrócić uwagę również na to, jak często i w jakich ilościach w portfelu znajdować się będą tzw. „drobne”. Męskie portfele skórzane bardzo się różnią pod względem kieszeni na monety. Część z nich potrafi pomieścić imponujące ilości bilonu, a dostęp do niego jest niezwykle łatwy. Inne portfele nie zakładają natomiast częstego posługiwania się monetami, w związku z czym ciężko z nich „wygrzebać” potrzebną akurat dwuzłotówkę do zapłaty np. na parkingu.

Portfele skórzane jako prezent

Jeżeli portfel ma być prezentem z okazji ważnego święta lub nagrodą dla wyróżniającego się pracownika, to warto zadbać by został on wręczony w eleganckim pudełku. Najlepiej jeżeli jest to opakowanie pochodzące bezpośrednio od producenta, co dodatkowo podwyższy rangę uroczystości podczas jego wręczania. Obdarowując mężczyznę, najlepiej jest wybrać model o klasycznych kolorach, takich jak: czarny, brązowy, a dopiero w dalszej kolejności inny, ale również ciemny. Nieco trudniej jest w przypadku kobiet, jednak tutaj również możliwe jest skuteczne dobranie najlepszej barwy. Warto zwrócić uwagę na to, jakie dana pani preferuje kolory torebek, butów i dodatków. Portfel w tej samej barwie będzie się doskonale komponować z pozostałymi akcesoriami.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.