,

Jakie ubranka dla niemowląt podczas upałów?

Jakie ubranka dla niemowląt podczas upałów?

Niemowlęta są wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatury czy warunków atmosferycznych, ponieważ nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów termoregulacji. Mimo wszystko latem również będziemy z nimi wychodzić na spacery, bawić się czy po prostu spędzać miło czas. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić doborowi poszczególnych elementów garderoby. O ile podczas upałów trudno o wychłodzenie, o tyle należy pilnować, aby dziecko się nie przegrzało. Jakie ubranka warto więc wybierać?

Niemowlęta są wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatury czy warunków atmosferycznych, ponieważ nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów termoregulacji. Mimo wszystko latem również będziemy z nimi wychodzić na spacery, bawić się czy po prostu spędzać miło czas. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić doborowi poszczególnych elementów garderoby. O ile podczas upałów trudno o wychłodzenie, o tyle należy pilnować, aby dziecko się nie przegrzało. Jakie ubranka warto więc wybierać?

Ubranka podczas spacerów

Upały nie wykluczają możliwości spacerowania ze swoim dzieckiem, jest wręcz wskazane, aby każdego dnia wyjść z maluchem na dwór i zażyć świeżego powietrza. Oczywiście staramy się nie wychodzić w godzinach najintensywniejszych upałów (zwykle 12:00-13:00), jednak i później temperatura powietrza często pozostaje na wysokim poziomie. Podczas spacerów w upalne dni:

  • nie obowiązuje zasada mówiąca, że niemowlę powinno mieć 1 warstwę odzieży więcej niż osoba dorosła – śmiało możemy ubrać je tylko w body
  • nie zakładamy dziecku czapeczki, o ile znajduje się w wózku i jest chronione przed słońcem, a także skarpetek
  • gdy maluch przebywa poza wózkiem, pilnujmy, aby miał czapkę z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem

Równie ważna jak ilość ubrań jest ich jakość. 

Przewiewne, lekkie materiały

Materiały, z których szyje się dziecięce ubranka powinny być przede wszystkim bezpieczne i wysokiej jakości. Wymagania te spełniają tkaniny ekologiczne, np. bawełna organiczna czy wiskoza bambusowa. Dlaczego jest to aż tak istotne? Sztuczne materiały (bawełna konwencjonalna, poliester itd.) nie przepuszczają powietrza, wskutek czego ciało nadmiernie się poci, a wilgoć ta nie może zostać odprowadzona. Świeże powietrze nie przenika do skóry, przez co tkanka nie oddycha. Może dojść do niebezpiecznego przegrzania, podrażnienia czy zaczerwienienia. 

Zwiewne i naturalne materiały uznaje się za wielofunkcyjne – zimą zapewniają komfort cieplny, natomiast podczas upałów gwarantują właściwą cyrkulację powietrza. Krąży ono pod ubrankiem, odprowadzając wilgoć i sprawiając, że gruczoły potowe nie muszą pracować bardziej niż to konieczne. Właśnie dlatego prym wiodą ubranka dla niemowląt z bawełny organicznej.

Reakcją fizjologiczną organizmu każdego człowieka jest spadek temperatury ciała w określonych godzinach podczas snu. Dlatego także przy upałach pilnujmy, aby niemowlę w nocy było okryte. Najlepiej postawić na lekką flanelową pieluszkę – zakładanie piżamki nie będzie już konieczne. Aby się upewnić, że dziecku nie jest zimno, sprawdzamy ciepłotę karku grzbietem dłoni. Dla komfortu i bezpieczeństwa wybierajmy bawełnianą, przyjemną w dotyku pościel do łóżeczka. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas upałów zwracamy uwagę przede wszystkim na ubranka, jednak nie można pomijać innych bardzo ważnych kwestii. Bagatelizowanie tych rad może mieć nieprzyjemne konsekwencje, nawet przy właściwym doborze odzieży.

Nie zapominaj o kąpieli

Wiele towarzystw położniczych i pediatrycznych rekomenduje mycie noworodka kilka razy w tygodniu, nie codziennie. Często przekłada się to także na okres niemowlęctwa. Codzienne kąpiele nie są konieczne, o ile dziecko się nie wybrudzi lub nie zaistnieje taka potrzeba. Inaczej sytuacja prezentuje się latem podczas upałów. Codzienne kąpiele są wskazane, aby ciało pozostawało czyste, co zapobiega odparzeniom i podrażnieniom. Jednocześnie pamiętajmy o wietrzeniu pokoju dziecięcego kilkukrotnie w ciągu dnia oraz przed snem. 

W ciągu dnia zdejmuj pieluszkę

Dla skóry – zwłaszcza podczas letnich dni – korzystniejsze jest przebywanie w domu bez pieluszki. Jeśli nie planujemy wyjść, a dziecko już się załatwiło, warto zdjąć pampersa i pozwolić jego skórze oddychać. Zmniejszy to ryzyko odpieluszkowego zapalenia skóry. Natomiast jeśli z różnych powodów nie chcemy zostawiać niemowlęcia nago, wybierzmy tetrową pieluszkę wielokrotnego użytku.

Przygotuj pokój dziecięcy

Podczas upałów warto zwracać uwagę, aby powietrze w pokoju dziecięcym pozostawało odpowiednio nawilżone. Można tego dokonać kupując zwykły, prosty w obsłudze i bezpieczny dla najmłodszych nawilżacz powietrza. Aby chronić delikatną skórę niemowlęcia przed ukąszeniami komarów czy innych owadów zadbajmy, aby w oknie znajdowała się siatka. To ważne zwłaszcza dlatego, że latem dziecko śpi z odsłoniętym ciałem. 

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego!

To podstawowa zasada, którą powinni kierować się wszyscy rodzice bez względu na wiek dziecka. Zabronione jest pozostawianie dziecka samego w aucie, szczególnie podczas upałów. W bardzo krótkim czasie wnętrze pojazdu może nagrzać się nawet do 65 stopni C i więcej, co jest dla dziecka zagrożeniem zdrowia i życia. Wymówką nie są nawet szybkie zakupy czy odebranie paczki z poczty. To właśnie te kilka czy kilkanaście minut może przesądzić o stanie zdrowia niemowlęcia. 

Podczas spacerów nie nakrywaj wózka pieluchą

Niestety, wciąż bardzo często można spotkać się z sytuacją, gdy rodzice nakrywają wózek pieluchą podczas spacerów w upalne dni. Intencje są dobre – ochrona malucha przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. W praktyce jednak narzucona w ten sposób pielucha (nawet tetrowa czy z innego naturalnego tworzywa) powoduje szybki wzrost temperatury wewnątrz wózka. Nie pomoże tutaj nawet zwilżenie jej – wręcz przeciwnie. Stworzymy dziecku swoistą saunę mokrą, co jest wysoce niebezpieczne i utrudnia mu oddychanie. 

Jeśli posiadamy wózek bez daszku, lepszym wyborem będzie kupno parasolki, którą zawsze można przymocować do konstrukcji. Oczywiście rynek oferuje bogaty wybór różnych wózków – nie bez powodu największą popularnością cieszą się te ze składanymi daszkami czy gondolami. Jeśli słońce świeci bezpośrednio w oczy dziecka, pierwszym wyborem powinna być zmiana kierunku spaceru. 

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *