Kleszcze - coroczna zmora dla ludzi i zwierząt. Jak się zabezpieczać?

Kleszcze - coroczna zmora dla ludzi i zwierząt. Jak się zabezpieczać?

Choć kleszcze są małe i wyglądają niegroźnie, to jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że skutki ich żerowania na ludzkim i zwierzęcym organizmie mogą być bardzo przykre. Te niewielkie pajęczaki mogą przenosić bowiem wiele groźnych chorób – w tym boreliozę. Kleszcze są aktywne przez większość roku – od wczesnej wiosny aż do bardzo późnej jesieni. Jak uniknąć skutków zachorowania?

Kleszcze – środki ostrożności dla ludzi i zwierząt

Kleszcze są niezwykle sprytne i wytrwałe. Swoją potencjalną ofiarę wyczuwają już ze sporej odległości. Żerują przede wszystkim w wysokich trawach i krzakach, dlatego musisz zachować szczególną ostrożność, gdy znajdujesz się w takich miejscach. Kleszcz jest mały, dlatego najczęściej trudno zauważyć, gdy wędruje po skórze lub włosach. Wbija się również bezboleśnie – w miejscu wkłucia wstrzykuje substancję znieczulającą, dlatego nie sposób poczuć, gdy się wbija. 

O obecności kleszcza dowiadujemy się więc przeważnie wówczas, gdy wyczujemy go pod palcami lub zauważymy. Nie należy wówczas panikować – podstawą jest właściwe usunięcie go i zdezynfekowanie miejsca wkłucia. 

Jak chronić się przed atakiem kleszczy? W przypadku ludzi egzamin zdaje:

  • zakładanie spodni z długimi nogawkami i bluzek z długim rękawem – kleszcze atakują odsłonięte miejsca;
  • stosowanie preparatów odstraszających kleszcze – dostaniesz je w każdej drogerii i aptece;
  • pryskanie odsłoniętych części ciała perfumami lub mgiełkami – to alternatywa dla środków przeciwko kleszczom. Maskują one naturalny zapach, dzięki czemu te małe pajęczaki często rezygnują z ataku. 

W przypadku psów i kotów należy stosować środki odstraszające i bójcze. To przede wszystkim obroże, krople oraz specjalne tabletki. Ich działanie polega na uśmierceniu kleszcza, który wbije się w skórę. Wybór najlepszej metody dla Twojego pupila przedyskutuj z weterynarzem – każda z nich ma swoje zalety i wady. 

Jak postępować w przypadku wbitego kleszcza?

Kleszcze są bardzo wytrwałe – często wędrują po ciele nawet przez wiele godzin, w poszukiwaniu dogodnego miejsca. Warto wiedzieć, że kleszcz potrafi żerować na swojej ofierze nawet przez kilka dni! Im szybciej go usuniesz, tym mniejsze ryzyko zakażenia. 

Po każdym spacerze oglądnij dokładnie całe ciało, a w szczególności miejsca wilgotne i ciepłe, jak pachwiny, skóra za uszami czy zgięcia łokci i kolan. W przypadku psów i kotów kleszcze lubią żerować pod obrożą i pod ogonem, w uszach oraz w pachwinach. Wyczesanie psa i kota bezpośrednio po spacerze pozwoli usunąć kleszcze, które jeszcze nie zdążyły się wbić w skórę. 

Co jednak w przypadku, gdy tego pajęczaka zauważysz za późno? Nie panikuj – ukąszenie kleszcza nie zawsze będzie wiązało się z ryzykiem choroby. Podstawą jest jak najszybsze usunięcie go ze skóry. Najlepiej, jeśli zrobisz to specjalnym przyrządem, zwanym kleszczołapką. To tani gadżet (kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od rodzaju), a jest stworzony w taki sposób, by idealnie objąć kleszcza i wyjąć go w całości. 

Zapomnij o smarowaniu kleszcza czymkolwiek: masłem czy maściami. Nie drażnij go również – dotykanie kleszcza może spowodować, że zwymiotuje, a to właśnie tą drogą dochodzi do przekazania patogenów!

Aby skutecznie usunąć kleszcza, musisz złapać go jak najbliżej skóry. Łapanie za głowę czy odwłok może sprawić, że go rozerwiesz – a tego należy unikać. Kleszcza należy wyjąć jednym, pewnym ruchem, a miejsce wkłucia – zdezynfekować. 

Obserwuj miejsce po ukąszeniu. Lekkie zaczerwienienie, a nawet zgrubienie to nic niepokojącego – najczęściej to naturalna, alergiczna reakcja organizmu. Jeśli jednak pojawi się rumień, który będzie się powiększał, należy skonsultować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leki

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *