,

Klimatyzacja w domu - zalety i wady. Czy warto inwestować w klimatyzację?

Klimatyzacja w domu - zalety i wady. Czy warto inwestować w klimatyzację?

Klimatyzacja ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Faktem jest, że temperatura powietrza w pomieszczeniach ma kluczowy wpływ na samopoczucie i wydajność umysłu. O wiele łatwiej jest się również dogrzać niż schłodzić. Wysokie temperatury w pomieszczeniu powodują znużenie, rozkojarzenie i spadek wydajności. Gdy jest zbyt ciepło, może pojawić się ból głowy. Praca w takich warunkach staje się niemal niemożliwa. Dlatego klimatyzacja domowa i biurowa to dość częsty wybór. Jakie korzyści daje domowa klimatyzacja i z jakimi niedogodnościami trzeba się liczyć?

Co daje klimatyzacja w domu?

Wraz z nadejściem pierwszych upalnych dni, z szaf wyciągamy wentylatory. Zwykle jednak dają one tylko niewielką ulgę – w końcu obracają tym samym, nagrzanym powietrzem. Efekt jest również tylko chwilowy: ochłoda jest tylko w momencie, w którym dmucha on powietrzem w naszym kierunku. 

Klimatyzacje, także te domowe, działają inaczej. Czynnik chłodzący obniża temperaturę powietrza, dzięki czemu w pomieszczeniu możemy uzyskać określoną. Optymalna to 21-22 stopnie Celsjusza. Zasada działania jest bardzo prosta: ustawiasz temperaturę, załączasz urządzenie, zamykasz okna i gotowe. W ciągu kilku chwil odczujesz wyraźną ulgę. 

W zależności od modelu klimatyzator może posiadać również funkcję ogrzewania. Dzięki temu urządzenie przyda się również zimą. Również w ciągu kilku chwil pomieszczenie wypełni się ciepłym powietrzem. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze modelu. Od tego zależy również koszt klimatyzacji. Podstawowe modele to wydatek rzędu kilkuset złotych, te bardziej zaawansowane – nawet kilku tysięcy. 

Do wyboru jest kilka rodzajów urządzeń, w tym na przenośne oraz montowane na stałe. 

Klimatyzatory do domu – na co trzeba uważać?

Decydując się na zakup i montaż klimatyzacji, musisz pamiętać jednak o tym, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Najważniejsza, potencjalna wada to rozmiar i montaż urządzenia. 

Jeżeli wybierzesz model przenośny, zasadniczo nie ma problemu – nie wymaga on żadnej ingerencji w ściany. Jeżeli jednak zdecydujesz się na montaż naścienny lub pod sufitem – przedsięwzięcie robi się nieco bardziej poważne i wymaga skorzystania z usług specjalistycznej ekipy z uprawnieniami do takich prac. 

W przypadku niektórych urządzeń konieczna jest instalacja za oknem, na elewacji budynku. Na to z kolei może nie zgodzić się jego zarządca lub konserwator (jeśli to np. budynek zabytkowy). 

W dodatku gwałtowne zmiany temperatury (np. przechodzenie między pomieszczeniem z klimatyzacją i bez) może skutkować przeziębieniem. Klimatyzator trzeba również regularnie dezynfekować – para wodna z powietrza skrapla się w nim, co stanowi świetne środowisko do rozwoju grzybów. 

Czy warto inwestować w klimatyzację? Tak! Jeżeli będziesz z niej korzystać rozsądnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, znacząco poprawi Twój komfort podczas upalnych dni. 

 

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *