, ,

Powracająca moda na koszule nocne

Powracająca moda na koszule nocne

Koszula nocna, obecnie określenie odzieży damskiej lub dziewczęcej przeznaczonej do spania, jest historycznie nieco mylącym terminem. Od XVI do XVIII wieku koszula nocna była luźnym strojem noszonym przez mężczyzn. W XVII i XVIII wieku stała się nieformalnym strojem kobiecym.

Historyczna bielizna nocna

Przez stulecia damska bielizna nocna była skrojona jak męska koszula, czyli bardzo prosto. Tworzyły ją prostokątne kawałki tkaniny, układające się w kształt litery T. Damskie koszule nocne były, zatem obszerne i dosyć bezkształtne. Skupiano się raczej na ich praktyczności. W trakcie snu pochłaniały pot. Musiały, zatem być łatwe do prania. Wykorzystywano głównie białe materiały, głównie len i płótno, które można było ugotować i rozjaśnić. Ich jakość zależała od statusu ekonomicznego.

 

Dziewiętnastowieczne koszule nocne

W XIX wieku koszule nocne stawały się coraz bardziej ozdobne. Pojawiły się kołnierzyki i mankiety. Koszule nocne z wyższymi kołnierzykami uważano za wyjątkowo eleganckie. Z kolei koszule z szerokimi dekoltami za szczególnie wygodne dla chorych, ponieważ łatwo je było założyć i zdjąć. Nocna bielizna stała się powszechnie dostępna w połowie XIX wieku, ale dopiero u schyłku stulecia koszule nocne zaczęły przybierać bardziej wyszukane formy. Wciąż były luźne i długie, posiadały jednak zdobienia na przedniej plisie i mankietach. Ozdoby obejmowały cały wachlarz wstążek, koralików, koronek, wstawek, haftów i marszczeń. Biel pozostała standardowym kolorem, chociaż na przełomie wieków zauważyć można sporadyczne używanie innych kolorów, takich jak różowy. Pod koniec XIX wieku w damskiej garderobie zagościły piżamy, ale długie koszule nocne pozostały popularne, nawet po skróceniu damskich spódnic na początku XX wieku.

 

Ogromna metamorfoza koszul nocnych w XX wieku

W XX wieku luksusowa i seksowna bielizna stała się bardziej dostępna i niedroga. W latach dwudziestych modne były zwykłe jedwabne koszulki nocne w delikatnych kolorach cielistych i pastelowych. Z kolei w połowie XX wieku faworyzowane były koszulki ze smukłymi stanami przylegające do bioder, z mocno falistymi spódnicami. Pojawienie się nylonu w przemyśle bieliźniarskim spowodowało prawdziwą rewolucję. Panie mogły zaopatrzyć się w koszulki nocne i peniuary bardzo łatwe do prania, a jednocześnie dodające kobiecości. Bielizna nocna stała się bardziej kolorowa i różnorodna. Jej producenci w coraz większym stopniu zaczęli reagować na modowe trendy.

 

Koszule nocne dzisiaj

Koszule nocne są dzisiaj dostępne w rozmaitych stylach, krojach i kolorach. Panie, które od stroju do spania oczekują przede wszystkim wygody mogą wybrać bawełniane lub flanelowe koszule o rozmaitych długościach, z krótkimi bądź długimi rękawami, rozpinane na całej długości, częściowo lub wkładane po prostu przez głowę. Dobry sen dla wielu kobiet jest priorytetem, a jego komfort w znacznej mierze zależy od tego, w czym śpimy.

Bardzo popularne są koszulki satynowe. Satyna jest miękka, bardzo przyjemna w dotyku, przede wszystkim jednak fantastycznie układa się na ciele, delikatnie opływając kobiece kształty. Satynowa koszulka w połączeniu z satynowym szlafrokiem może prezentować się niezwykle efektownie, a wciąż pozostaje wygodnym strojem.

Istnieje również cała gama koszul nocnych na specjalne okazje. To bardzo seksowne modele zakładane przede wszystkim z myślą o romantycznych chwilach tylko we dwoje. Królują wśród nich koronki i przezroczystości. Pobudzają wyobraźnię mężczyzn, a kobiety czują się w nich zmysłowo i pięknie.

Jeżeli chodzi o kolorystykę koszul nocnych, tradycyjna biel nie jest już jedyna dostępną opcją. Oczywiście, popularne są jasne, pastelowe barwy, ale nie brakuje koszul nocnych w eleganckiej czerni czy drapieżnej czerwieni. Kusząco prezentują się koszulki w kolorze różowym. Są delikatne i niezwykle dziewczęce. Bawełniane modele bardzo często posiadają natomiast ciekawe, niekiedy zabawne nadruki.

Ci, którzy od jakiegoś czasu wieszczą definitywny koniec nocnych koszul są raczej w błędzie. Wiele kobiet nie potrafi sobie, bowiem wyobrazić swojej garderoby bez tego wygodnego i pięknego elementu.

 

morganti.pl

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

2 Responses
  1. Oczywiście koszulka nocna to lepszy wybór niż pidżama pod samą szuję 🙂

     
  2. Zgadzam się, koszula nocna zdecydowanie jest dla mnie lepszym wyborem niż piżama. Dodatkowo teraz można znaleźć dużo fajnych koszul, więc dla koszul zdecydowane TAK! 😉

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *