,

Król mody - Karl Lagerfeld

Król mody - Karl Lagerfeld

Świat mody to nieustanna zmiana, praca na najwyższych obrotach w szalonym tempie, huczne imprezy i wielkie pieniądze. Trudno uwierzyć, że zasadom w nim panującym jest w stanie sprostać człowiek, który przekroczył osiemdziesiątkę. Ba! Karl Lagerfeld nie tylko nadąża, ale od lat utrzymuje się w czołówce najbardziej pomysłowych, wszechstronnych i, co najważniejsze, pracowitych projektantów!

Dopracowany wizerunek

Jeśli istnieje na świecie ktoś, kto nie kojarzy charakterystycznie zaczesanych do tyłu siwych włosów związanych w kucyk, ciemnych okularów noszonych w każdej sytuacji oraz perfekcyjnie dopasowanych garniturów Karla Lagerfelda, to musi być modowym ignorantem. Trzeba bowiem przyznać, że jest to obok Anny Vintour czy Kanye Westa jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobistości świata fashion. Co ciekawe, ten wyrazisty wizerunek, który nie sposób pomylić z kimkolwiek innym, to efekt całych lat pracy nad sobą. Pochodzący z Niemiec projektant nie należał kiedyś do najszczuplejszych, jednak środowisko, w którym zaczął się obracać, ma specyficzne wymagania co do wyglądu. Dziś mimo ponad osiemdziesięciu lat trzyma się świetnie – ma nienagannie dobrany strój oraz perfekcyjnie wyprostowaną sylwetkę. Cały jego obraz niedostępnego tytana pracy ociepla oczywiście kotka, której zdjęcia robią furorę na Instagramie.

Kiedy nie wiesz, kiedy się urodziłeś…

Nie wszyscy urodzeni na początku XX wieku znali dokładnie swoją datę urodzenia, a Karl Lagerfeld należał do tych niewiedzących. Przez lata mimo zainteresowania mediów, komentował sprawę ironicznymi komentarzami, aż do czasu, kiedy jedno z niemieckich czasopism przeprowadziło śledztwo! Tylko dzięki temu ustalono dokładną datę – dzień i miesiąc, w którym Karl wraz z bliskimi może świętować rocznice swoich urodzin i jest to 10 września.

Kilka słów o dokonaniach

Trudno zliczyć ogrom zasług Karla dla świata mody. Nie ma się co dziwić – jest jednym z najdłużej funkcjonujących w nim projektantów, a swoje pomysły prezentuje nam od ponad sześćdziesięciu lat. Do elity projektujących dostał się z prestiżowego konkursu, w którym konkurował między innymi z Yves’em Saint Laurentem. Później na długo zniknął z radaru, by wrócić ze zdwojoną siłą. Dziś ma własną markę, ale też jest dyrektorem kreatywnym wielkich domów mody – Chanel i Fendi. W każdej z tych firm proponuje nam rocznie osiem kolekcji, z których każda jest inna i wyjątkowa. Na co dzień kursuje między Paryżem, Nowym Jorkiem a Mediolanem – to właśnie w tych miastach znajdują się siedziby jego brandów. Na projektowaniu ubrań się jednak nie kończy! Więcej informacji na jego temat znajdziecie tu: http://fashionweek.co.pl/krol-karl/.

Człowiek renesansu

Perfekcyjne wyczucie stylu i estetyki, wiedza na temat sztuki i historii mody oraz zamiłowanie do piękna to cechy idealne do tego, by poza tworzeniem ubrań zajmować się innymi gałęziami artyzmu. Karl wykorzystuje wszystkie swoje talenty na wiele sposobów, między innymi wydaje swój magazyn czy kręci i reżyseruje reklamy swoich produktów. Jednak najbardziej rozpoznawalną działalnością projektanta są wyjątkowe pokazy, które niezmiennie szokują. Z supermarketów przenosiliśmy się na lotnisko z lotniska do minimalistycznego, japońskiego domku, a z niego na Kubę, gdzie na ulicach miasta został wydzielony specjalny pas, po którym przechadzały się modelki i goście Karla. Można powiedzieć, że przeniósł prezentacje mody na nowy poziom. To nie pokazy, to prawdziwe widowiska, na które każdy chce się dostać i, o których mówi cały świat! Wybrane zdjęcia z nich można zobaczyć na blogu o modzie fashionweek.co.pl.

Ma ponad osiemdziesiąt lat, trzy firmy, 24 kolekcje do zaprojektowania rocznie i mnóstwo wyjątkowych pasji. Jego biografia z pewnością przejdzie do historii, której my właśnie jesteśmy świadkami.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.