,

Nadpotliwość dłoni – leczenie botoksem

Nadpotliwość dłoni – leczenie botoksem

Każda osoba mająca problem z nadpotliwością dłoni doskonale zdaje sobie sprawę jak bardzo dokuczliwa jest ta przypadłość. Współczesna medycyna estetyczna znalazła rozwiązanie problemu potliwości dłoni. Jak rozwiązać problem stale pocących się dłoni?

Pocenie się rąk to problem dość powszechny, ponieważ dotyka on nawet kilku procent ludzi. Hyperhydroza, bo tak fachowo nazywa się nadmierna potliwość, jest bardzo uciążliwa, ponieważ prowadzi do braku pewności siebie w kontaktach międzyludzkich, a w skrajnych przypadkach ograniczaniu ich do minimum czy nawet do stanów depresyjnych. Uciążliwe a nawet niewykonalne stają się codzienne czynności takie jak prowadzenie samochodu, korzystanie z komputera czy odkręcenie butelki wody. Dlatego osoby cierpiące na tę przypadłość są w stanie zrobić bardzo wiele, aby wyleczyć nadmierne pocenie się rąk.

Pocące się dłonie – przyczyny

Dłonie posiadają bardzo dużą ilość gruczołów potowych. Wśród przyczyn, które mogą stymulować działanie gruczołów potowych dłoni wymienia się głównie:

 • zmiany hormonalne np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby nadnerczy
 • stres
 • zmiany polekowe np. po antydepresantach
 • choroby infekcyjne: grypa, przeziębienie, gruźlica
 • wysoka temperatura
 • wysiłek fizyczny
 • kofeina
 • pikantne posiłki
 • choroby nowotworowe

Domowe sposoby na nadpotliwość dłoni

Wśród „chałupniczych” metod, które powinny zmniejszyć potliwość rąk wymienić można:

 • stosowanie antyprespirantów do dłoni np. Antidral lub Etiaxil
 • dieta: wykluczenie ostrych przypraw, unikanie żywności wysoko przetworzonej oraz sięganie po świeże produkty z dużą ilością błonnika
 • ograniczenie ilości spożywanego alkoholu
 • ograniczenie spożywania kofeiny oraz picia mocnej herbaty
 • kąpiele parowe w saunie (oczyszczają organizm z toksyn)
 • ocet jabłkowy – zarówno spożywanie jak i wcieranie go w dłonie
 • szałwia – napar do spożycia bądź okłady dłoni z nasączonych gazików
 • drzewo sandałowe – pasta z proszku drzewa wody oraz cytryny nałożona na skórę dłoni przez ok. godzinę
 • antybakteryjne chusteczki przeciwpotowe

Należy pamiętać, że wymienione wyżej domowe sposoby na pocące się dłonie nie wyeliminują problemu, a mogą go jedynie czasowo zniwelować. Aby walka z potliwością dłoni była skuteczna, a efekt był trwały należy skorzystać z dokonań współczesnej medycy estetycznej.

Leczenie nadpotliwości botoksem

Toksyna botulinowa zwana również potocznie botoksem ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Oprócz powiększania ust czy wypełniania zmarszczek botoks służy również do leczenia nadpotliwości dłoni. Toksyna botulinowa paraliżuje zakończenia nerwowe tym samym blokując wydzielanie się potu.

Przebieg zabiegu

Wizyta zaczyna się od konsultacji i ocenienia potliwości przez lekarza i krótkiego wywiadu z pacjentem. Po obejrzeniu dłoni i wywiadzie lekarz wie jak duży jest problem i czy potliwość na dłoniach jest miejscowa czy obejmuje całe dłonie. W niektórych przypadkach i klinikach stosuje się tzw. Test Minora, czyli test jodowo-skrobiowy. Ma on na celu zdefiniowanie, które fragmenty skóry dłoni pocą się najbardziej.

W następnej kolejności kosmetyczka wykonuje mikrodermabrazję dłoni, aby oczyścić zewnętrzne warstwy naskórka. Po tej czynności pielęgnacyjnej kosmetolog nakłada na wewnętrzną stronę dłoni krem znieczulający i nakłada foliowe rękawiczki, tak aby się wchłonął. Krem ma na celu zmniejszyć „czucie” w dłoniach, tak aby ból podczas zabiegu był mniejszy. Z tak nałożonym kremem na dłoniach należy pozostać ok. godziny. Nie warto skracać tego czasu, ponieważ krem potrzebuje czasu na wchłonięcie i prawidłowe działanie.

Po przygotowaniu do zabiegu przychodzi czas na wstrzyknięcie botoksu w dłonie. Lekarz wykonuje kilkadziesiąt nakłuć na jednej dłoni. Nakłucia są wykonywane na powierzchni całej dłoni wraz z palcami. Pomimo zastosowanie kremu znieczulającego należy zaznaczyć, że zabieg jest strasznie bolesny, ponieważ dłonie są jednymi z najbardziej unerwionych części naszego ciała. Dlatego osoby mające małą akceptację bólu czy bojące się igły mogą mieć obawy przed zastrzykami z botoksu na nadmierne pocenie się.

Zabieg trwa ok. kilkunastu minut czasem dłużej w zależności od ilości nakłuć co ma związek z wielkością dłoni pacjenta, ilością jednostek botoksu. Nie bez znaczenia jest poziom akceptacji bólu przez pacjenta. W przypadku robienie częstych przerw pomiędzy nakłuciami zabieg może się znacząco wydłużyć.

Po zabiegu

Po zabiegu należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Nie przestrzeganie zasad, o których wspomina lekarz może spowodować słabsze efekty działania botoksu.

 • botoks nie lubi ciepła – po zabiegu unikamy korzystania z sauny czy gorących kąpieli przez co najmniej kilka dni
 • zaleca się również unikanie ciężkiego wysiłku fizycznego. Na kilka dni po zabiegu zaleca się nie odwiedzanie siłowni i basenu.
 • przez kilka dni po zabiegu nie pić alkoholu, który osłabia działanie toksyny botulinowej.
 • zaraz po zabiegu nie zaleca się kierowania samochodu, ponieważ mogą wystąpić zaburzenia czucia i siły mięśniowej.

Cena zabiegu

Największą składową ceny zabiegu stanowi głównie botoks, który jest dość drogi. Cena zabiegu w dużej mierze zależy głównie od ilości jednostek wstrzykniętego botoksu. W przypadku małej potliwości dłoni lekarz może zalecić 50 jednostek toksyny botulinowej. Cena zabiegu będzie się wtedy kształtowała w zależności od miasta i kliniki od 750 zł do 1250 zł. W przypadku bardzo intensywnego pocenia się dłoni lekarz zarekomenduje 100 jednostek botoksu. Wtedy cena w zależności od miasta i kliniki będzie wynosić od 1300 zł do nawet 2000 zł.

Na cenę ma wpływ również rodzaj stosowanego botoksu. Wśród najbardziej popularnych toksyn botulinowych można wymienić Botox, Azzalure i Bocouture.

Efekty zabiegu

Efekty suchych dłoni utrzymują się zazwyczaj około pół roku. Czasem może być to 5 miesięcy, a u niektórych pacjentów efekt utrzymywał się nawet przez rok. Jest to kwestia indywidualna, która zależy od intensywności pocenia się dłoni, ilości jednostek wstrzykniętego botoksu, rodzaju botoksu czy doświadczeniu i umiejętności lekarza w przeprowadzaniu tego typu zabiegów.Efekty wstrzyknięcia botoksu w dłonie zaczynają pojawiać się już po kilku dniach. Wraz z rozchodzeniem się toksyny i uszkadzaniu połączeń nerwowych kolejne fragmenty skóry zaczynają się „wysuszać”. Pełne działanie toksyny może być zauważalne już po kilku dniach, a czasem po nawet dwóch tygodniach.

Warto zaznaczyć, że zabieg mający usunąć lub zmniejszyć nadpotliwość dłoni nie usuwa przyczyny pocenia się dłoni. Dlatego z czasem pojawiają się nowe zakończenia nerwowe i dłonie znów zaczynają się pocić a zabieg należy powtórzyć.

Zabieg nie zawsze przynosi 100% efekty. U niektórych pacjentów można zauważyć zmniejszoną potliwość dłoni. Bardzo rzadko, ale zdarza się również, że zabieg nie przynosi żadnego efektu.

Jednak w zdecydowanej większości przypadków efekty są bardzo dobre, a osoby cierpiące na potliwość dłoni chwalą i polecają leczenie nadpotliwości dłoni botoksem.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *