Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Wróżenie to nieodłączny sposób celebrowania andrzejkowego wieczoru. Dawniej wróżby traktowano bardzo poważnie i wiążąco, dlatego dla wielu osób (szczególnie panien gotowych do zamążpójścia) Andrzejki były nieco stresujące. Dziś już mało kto traktuje wróżby tego dnia jako przepowiednię przyszłości, ale nadal wszyscy mają świetną zabawę. Lanie wosku przez klucz, na łyżeczkę czy wprost do miski z zimną wodą to przede wszystkim tradycja. Oprócz lania wosku istnieje jeszcze kilka zabaw. Jakich? Poznaj cztery najpopularniejsze wróżby andrzejkowe!

Lanie wosku

Choć lanie wosku jest najbardziej oczywistą zabawą andrzejkową, nie sposób o niej nie wspomnieć. Najpopularniejsze jest przelewanie wosku przez dziurkę od klucza. Ma to swoje uzasadnienie: dawniej wierzono, że w ten sposób otwiera się drogę do tajemnicy i można w ten sposób nawiązać kontakt z równoległym światem. 

Lanie wosku przez klucz można wykonywać na dwa sposoby. Można trzymać palącą się świecę nad kluczem w taki sposób, by topiąca się świeca skapywała przez niego. Możesz również wcześniej rozpuścić świecę w miseczce i przelewać go bezpośrednio z niej. 

Kształt, który powstanie z zastygniętego na powierzchni wody wosku zdradza, co przydarzy się w przyszłości. Zwierzę, męska twarz, noworodek – to, co ujrzysz, prawdopodobnie spotka Cię niebawem!

Wróżby z butami

To zabawa, na którą niegdyś z niecierpliwością czekały panny na wydaniu. Polega ona na tym, że zdejmuje się buty z lewej nogi i ustawia je w rzędzie jeden za drugim. Należy zacząć od ściany naprzeciwko drzwi. 

Dziewczyna, której but jako pierwszy przekroczy próg drzwi, jako pierwsza z całego towarzystwa zmieni stan cywilny. 

Dziś to zabawa nadal chętnie kontynuowana przede wszystkim w towarzystwie niezamężnych pań. 

Wróżba z obierkami z jabłka

To zabawa, w której najlepiej uczestniczyć w kilka osób – w ten sposób atmosfera robi się ciekawsza, a wyniki łatwiej porównać. 

Wróżba z obierkami z jabłka polega na tym, że kilka osób niezależnie od siebie obiera ten owoc. Ten, kto uzyska najdłuższą obierkę (w całości), będzie cieszyć się najbardziej udanym i najdłuższym małżeństwem spośród osób biorących udział w zabawie. 

Obierki następnie rzuca się na stół lub za siebie, na podłogę. Litera, która się z nich ułoży, będzie pierwszą literą imienia przyszłego męża. 

Wróżba z listków w wodzie

Wrzucanie dwóch listków rośliny do miski z wodą to kolejna wróżba dla osób w stanie wolnym, mająca dać odpowiedź na to, czy stan cywilny niebawem ulegnie zmianie. 

Zabawa polega na wrzuceniu dwóch listków tej samej rośliny do wody. Dawniej rekomendowano listki mirty, jednak dziś może to być dowolna roślina. Jeżeli listki spotkają się i dotkną, będzie to zapowiedź rychłego małżeństwa. 

Większość wróżb andrzejkowych związana jest z przepowiedniami dotyczącymi małżeństwa. Wynika to z historii – kiedyś bowiem w andrzejkowy wieczór wróżyły wyłącznie niezamężne kobiety, pragnące poznać swoją przyszłość w tej kwestii. Dziś wróżby andrzejkowe są traktowane z przymrużeniem oka, bardziej jako tradycja, zabawa i okazja do wspólnie spędzonego czasu, niż wiążące przepowiednie. 

 
 | Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *