Navigare necesse est, czyli cztery atrakcyjne kierunki żeglowania

Navigare necesse est, czyli cztery atrakcyjne kierunki żeglowania

„Navigare necesse est” – to łacińska sentencja greckiego filozofa Pompejusza Plutarcha, która w najkrótszy sposób przedstawia idee żeglarzy. Dla wielbicieli tego wspaniałego sportu „żeglowanie jest koniecznością”, czyli pasją i stylem życia.

Grenadyny – rejsy po Karaibach

Grenadyny to grupa 32 malowniczych wysp należących do archipelagu Wysp Zawietrznych położonych pomiędzy wyspą Saint Vincent a wyspą Grenada na Antylach Małych. To wyjątkowe miejsce urzeka egzotycznymi krajobrazami i nieskazitelnie czystymi, białymi plażami. To miejsce zapewnia idealne warunki żeglarskie z dala od tłumów turystów. Stolicą Saint Vincent jest Kingstown wyróżniające się charakterystyczną kolonialną zabudową z podcieniowymi domami. W północnej części miasta znajduje się najstarszy na półkuli zachodniej ogród botaniczny z historycznym drzewem chlebowym. Nieopodal ogrodu znajduje się elegancka rezydencja Generalnego Gubernatora reprezentującego brytyjską królową.

Kalifornijska Santa Catalina

Catalina to skalista wyspa w archipelagu Channel Islands u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w stanie Kalifornia. Leży w odległości 22 mil morskich od Los Angeles. To prawdziwy raj dla żeglarzy i amatorów sportów wodnych, dzięki czystym wodom zamieszkałych przez różnorodne gatunki zwierząt i roślin, oraz łagodnemu subtropikalnemu klimatowi. W pobliżu wyspy znajduje kilka wraków zatopionych statków oraz wrak samolotu, które można oglądać w łodziach ze szklanym dnem. Dla łowców przygód przygotowano podwodny rejs łodzią po okolicy miasta portowego Avalon. Wyspę zamieszkują lisy i jelenie, a także żubry sprowadzone z Polski w 1924 roku, gdy kręcono tu film. W małej wiosce Two Harbors, zwanej również przesmykiem zobaczymy wiele malowniczych zatoczek, w których można zacumować łódź.

Galapagos – legendarne wyspy Karola Darwina

Wyspy Galapagos leżą na Pacyfiku w strefie równikowej w odległości ok. 1000 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej i należą do Ekwadoru. Na wyspach panują dwie pory roku: sucha (od lipca do grudnia) i deszczowa (od stycznia do czerwca) ukształtowane przez prądy morskie. Cały archipelag składa się z trzynastu większych wysp i niemalże stu mniejszych. Wszystkie wyspy wyróżniają się niezwykłą obfitością endemicznych gatunków zwierząt i roślin, m.in. słynnych żółwi olbrzymich z Galapagos oraz legwanów morskich, które jako jedyne na świecie jaszczurki potrafią pływać i żywią się wodorostami. Poza tym okolice wysp zamieszkuje 76 endemicznych gatunków ptaków, w tym słynne zięby Darwina, pingwiny równikowe, kormorany nielotne oraz głuptaki niebieskonogie.

Zanzibar

Wyspa Zanzibar położona na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Tanzanii oferuje niezwykłą podróż w czasie. Zanzibar nazywany Wyspą Przypraw był niegdyś ważnym portem handlowym świata arabskiego. Do dziś dnia można tutaj kupić przepełnione egzotycznymi aromatami przyprawy: goździki, szafran, imbir, cynamon i wanilię. Rejsy po turkusowych wodach i odpoczynek się na pustych, rozległych plażach wyspy to prawdziwa gratka dla żeglarzy. Więcej informacji nt. możliwości żeglowania można znaleźć na stronie globtourist.com

Navigare necesse est, czyli cztery atrakcyjne kierunki żeglowania
5 (100%) 1 vote[s]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *