Navigare necesse est, czyli cztery atrakcyjne kierunki żeglowania

Navigare necesse est, czyli cztery atrakcyjne kierunki żeglowania

„Navigare necesse est” – to łacińska sentencja greckiego filozofa Pompejusza Plutarcha, która w najkrótszy sposób przedstawia idee żeglarzy. Dla wielbicieli tego wspaniałego sportu „żeglowanie jest koniecznością”, czyli pasją i stylem życia.

Grenadyny – rejsy po Karaibach

Grenadyny to grupa 32 malowniczych wysp należących do archipelagu Wysp Zawietrznych położonych pomiędzy wyspą Saint Vincent a wyspą Grenada na Antylach Małych. To wyjątkowe miejsce urzeka egzotycznymi krajobrazami i nieskazitelnie czystymi, białymi plażami. To miejsce zapewnia idealne warunki żeglarskie z dala od tłumów turystów. Stolicą Saint Vincent jest Kingstown wyróżniające się charakterystyczną kolonialną zabudową z podcieniowymi domami. W północnej części miasta znajduje się najstarszy na półkuli zachodniej ogród botaniczny z historycznym drzewem chlebowym. Nieopodal ogrodu znajduje się elegancka rezydencja Generalnego Gubernatora reprezentującego brytyjską królową.

Kalifornijska Santa Catalina

Catalina to skalista wyspa w archipelagu Channel Islands u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w stanie Kalifornia. Leży w odległości 22 mil morskich od Los Angeles. To prawdziwy raj dla żeglarzy i amatorów sportów wodnych, dzięki czystym wodom zamieszkałych przez różnorodne gatunki zwierząt i roślin, oraz łagodnemu subtropikalnemu klimatowi. W pobliżu wyspy znajduje kilka wraków zatopionych statków oraz wrak samolotu, które można oglądać w łodziach ze szklanym dnem. Dla łowców przygód przygotowano podwodny rejs łodzią po okolicy miasta portowego Avalon. Wyspę zamieszkują lisy i jelenie, a także żubry sprowadzone z Polski w 1924 roku, gdy kręcono tu film. W małej wiosce Two Harbors, zwanej również przesmykiem zobaczymy wiele malowniczych zatoczek, w których można zacumować łódź.

Galapagos – legendarne wyspy Karola Darwina

Wyspy Galapagos leżą na Pacyfiku w strefie równikowej w odległości ok. 1000 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej i należą do Ekwadoru. Na wyspach panują dwie pory roku: sucha (od lipca do grudnia) i deszczowa (od stycznia do czerwca) ukształtowane przez prądy morskie. Cały archipelag składa się z trzynastu większych wysp i niemalże stu mniejszych. Wszystkie wyspy wyróżniają się niezwykłą obfitością endemicznych gatunków zwierząt i roślin, m.in. słynnych żółwi olbrzymich z Galapagos oraz legwanów morskich, które jako jedyne na świecie jaszczurki potrafią pływać i żywią się wodorostami. Poza tym okolice wysp zamieszkuje 76 endemicznych gatunków ptaków, w tym słynne zięby Darwina, pingwiny równikowe, kormorany nielotne oraz głuptaki niebieskonogie.

Zanzibar

Wyspa Zanzibar położona na Oceanie Indyjskim u wybrzeży Tanzanii oferuje niezwykłą podróż w czasie. Zanzibar nazywany Wyspą Przypraw był niegdyś ważnym portem handlowym świata arabskiego. Do dziś dnia można tutaj kupić przepełnione egzotycznymi aromatami przyprawy: goździki, szafran, imbir, cynamon i wanilię. Rejsy po turkusowych wodach i odpoczynek się na pustych, rozległych plażach wyspy to prawdziwa gratka dla żeglarzy. Więcej informacji nt. możliwości żeglowania można znaleźć na stronie globtourist.com

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *