,

Dopasuj rodzaj obuwia do tańca, czyli jakich butów potrzebujesz?

Dopasuj rodzaj obuwia do tańca, czyli jakich butów potrzebujesz?

Chociaż nie ma konieczności kupowania specjalistycznego obuwia do tańczenia, to jednak warto w takowe zainwestować. Najważniejsza jest oczywiście dobra zabawa, czyli czerpanie satysfakcji z parkietowego szaleństwa.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że obuwie taneczne jest staranniej wykonane, bardziej wytrzymałe i zapewnia większy komfort. Jeśli więc naszym zamiarem nie jest zakup butów jedynie do okazjonalnego tańczenia na weselu znajomych, to warto sięgnąć po te specjalistyczne. Czym kierować się zatem podczas ich wyboru?

 

Zakup pierwszych butów tanecznych

Jeśli decydujemy się na zakup tylko jednej pary obuwia tanecznego, to uniwersalnym rozwiązaniem będą czarne ze skóry, które pasować będą niemalże to wszystkiego, a przy tym są wytrzymałe. Bardzo ważne jest, aby przed udaniem się do sklepu, dokładnie wymierzyć stopę. Nowe buty do tańca zawsze powinny być stosunkowo ciasne, gdyż wraz z upływem czasu się poddadzą, szczególnie w obwodzie. Najlepszym wyjściem będzie poproszenie o radę doświadczonej osoby, która pomoże nam dopasować model i rozmiar butów. Koniecznie jest przymierzenie ich przez zakupem i sprawdzenie, czy rzeczywiście wybrany model będzie prawidłowo dopasowany do naszej stopy.

 

Obuwie taneczne a rodzaj tańca

Wybór obuwia tanecznego nie jest łatwy, gdyż do dyspozycji mamy wiele możliwości – buty do tańca współczesnego, nowoczesnego, hip-hopu, baletu, jazzu czy też do tańca towarzyskiego.

Taniec towarzyski – jakie obuwie wybrać?

W przypadku tańca towarzyskiego wybór obuwia jest zróżnicowany. Pod tym określeniem kryje się cała grupa tańców. Do tych standardowych zalicza się walca angielskiego i wiedeńskiego, tango, fokstrota oraz quickstepa. Z kolei mianem taca latynoamerykańskiego określa się sambę, jive, pasa doble, rumbę i cha-chę. Buty do tańca towarzyskiego zwykle wykonane są z satyny, zamszu czy skóry. Modele na płaskim obcasie mają wysokość do 3 cm u mężczyzn, a od 5-7,5 w przypadku obuwia damskiego. Dobrze dopasowane buty to takie, w których palce nie stykają się z końcową częścią obuwia. Dla zawodowców polecanym modelem obuwia jest to z podeszwą wykonaną ze skóry łosia.

Najczęściej spotykaną klasyfikację, jeśli chodzi o buty do tańca towarzyskiego, jest podział na standardowe i łacina/latin.

Obuwie damskie do tańca towarzyskiego standardowe

 • palce i pięta zakryte
 • materiał: satyna, skóra ekologiczna lub naturalna
 • bez paska lub zapinane na pasek na podbiciu
 • wysokość obcasa do 7 cm
 • palce nie mogą dotykać wewnętrznych zakończeń czubków buta

Łacina

 • palce odkryte, a pięty zakryte
 • wykonane ze skóry lub pokryte satyną
 • zapinane na podbiciu lub w kostce
 • wysokość obcasa do 9 cm
 • podeszwa standardowa (sztywna) lub profesjonalna (miękka i giętka)
 • palce zakończone równo z końcówką podeszwy

 

Jaki rodzaj obcasa w przypadku butów?

Jeśli chodzi o buty męskie, to powinny być one zakryte, sznurowane i wyposażone w obcas nieprzekraczający 4,5 cm. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie zakup butów do tańców latynoamerykańskich, w których możliwe jest tańczenie także tańców standardowych.

W przypadku kobiet wyróżnia się różne rodzaje obcasów:

 • flare – rozszerza się ku dołowi i zapewnia dużą stabilność
 • slim – jest to inaczej szpilka, która jest niestety mniej stabilna i niezalecana początkującym tancerkom
 • klocek – w butach dziecięcych
 • cuban – dla mało zaawansowanych tancerek

buty do tańca obcasy rodzaje

Wybór butów ślubno-tanecznych na wesele

Tego typu obuwie to połączenie butów tanecznych z wizytowymi. Polecane są modele butów z miękką i gumową podeszwą, dzięki czemu można w nich zarówno tańczyć na parkiecie, jak również wychodzić na zewnątrz. Sprawdzą się one nawet w przypadku gorszego parkietu, płytek czy paneli. Do wykonania tego typu obuwia sięga się po materiały lepiej pochłaniające pot oraz po miękkie i amortyzujące wkładki.

 

Buty do tańca nowoczesnego

W przypadku tańców nowoczesnych typu hip-hop liczy się przede wszystkim wygoda. Dlatego też buty te powinny być wykonane z delikatnej skóry. Wskazane są materiały oddychające i łatwo poddające się zagięciom. Stopa musi w nich być stabilna, a kostki prawidłowo zabezpieczone. Jeśli chodzi zaś o fason czy kolor, to możemy liczyć na szerokie pole do popisu, gdyż panuje tutaj pełna dowolność. Najbardziej polecanymi butami do tańca nowoczesnego są te z welurową czy skórzaną podeszwą. Jeśli mamy wrażliwe stopy, warto poszukać modeli z ochroną kostek.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.