,

Olej kokosowy: potwierdzamy fakty i obalamy mity

Olej kokosowy: potwierdzamy fakty i obalamy mity

Czy stosowanie oleju kokosowego na włosy zniszczone to dobry pomysł? Czy olej kokosowy może być szkodliwy? Czy olej kokosowy to naprawdę wyłącznie kwasy tłuszczowe nasycone? Przez lata narosło wiele mitów na temat tego składnika kosmetycznego. Czas przekonać się, w którym miejscu naukowe fakty mieszają się z subiektywnymi odczuciami.

Cudowne właściwości oleju kokosowego obiły się o uszy każdego z nas. To składnik, który nie tylko doskonale pachnie i smakuje, ale ma też skutecznie rozprawiać się z problemem przesuszonej skóry lub zniszczonych włosów. Naukowcy co rusz udowadniają jednak, że sława oleju kokosowego nie jest tak zasłużona, jak mogłoby się wydawać.

Oto najpopularniejsze mity na temat oleju kokosowego:

1. Olej kokosowy niszczy wirusy. MIT. Dobrej jakości olejek kokosowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej lub włosów z łupieżem. To zasługa znajdującego się w tym olejku kwasu laurynowego. Niestety przypisywanie mu właściwości antywirusowych to minięcie się z prawdą.

2. Olej kokosowy to dobry filtr UV. MIT. Oczywiście olej kokosowy, jak wiele innych naturalnych olejków, ochrania przed słońcem. To jednak bardzo delikatna tarcza, ponieważ wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej oleju kokosowego nie przekracza 4 SPF. To nieprawda, że olej kokosowy zastąpi filtr UV – może być jedynie dodatkowym wsparciem.

3. Olej kokosowy nawilża włosy. MIT. Regularnie stosowany olejek kokosowy jest dobrym środkiem zapobiegającym utracie nawilżenia, ale zaliczanie go do grupy humektantów nie jest zgodne z prawdą. To składnik zabezpieczający włosy i utrudniający odparowywanie wody z ich wnętrza, jednak sam w sobie nie zapewnia nawilżenia.

4. Olej kokosowy jest odpowiedni dla zniszczonych włosów. MIT. Stosowanie oleju kokosowego przy wysokiej porowatości włosów to błąd, który może kosztować nas zmatowienie, szorstkość i spuszenie włosów. Z uwagi na to, że w oleju kokosowym mało jest kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, zdecydowanie lepiej sprawdza się on na włosach nisko- oraz średnioporowatych (normalnych, lekko falowanych lub prostych, grubych).

5. Olej kokosowy jest szkodliwy. MIT. Często pojawia się zarzut, że olej kokosowy podrażnia skórę i obciąża włosy. Być może wynika to z niewłaściwej aplikacji i zbyt dużej ilości olejku. Tak naprawdę olej kokosowy jest jednym z najdelikatniejszych olejów. Łagodzi podrażnienia, przynosi ukojenie, natłuszcza i dodaje miękkości. Używany odpowiednio nie szkodzi.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *