Jakie pędzle do makijażu wybrać - syntetyczne czy naturalne?

Jakie pędzle do makijażu wybrać - syntetyczne czy naturalne?

Pędzle do makijażu pozwalają na wykonanie perfekcyjnego rysunku oczu czy ust oraz całej twarzy. Ze względu na włosie, z jakiego zostały one wykonane, można je podzielić na pędzle do makijażu z włosia naturalnego oraz pędzle syntetyczne. Które wybrać?

Włosie naturalne – wady i zalety

Pędzle do makijażu z włosia naturalnego są droższe niż te syntetyczne. Ich włosie pochodzi z sierści zwierzęcej, głównie od kucyków, koni, łasic, kóz, wiewiórek lub borsuków. Sam proces pozyskania włosia, jak zastrzegają renomowani producenci pędzli, jest całkowicie humanitarny. Zwierzęta nie są zabijane, a jedynie pozbawiane części sierści.

Z uwagi na swoje naturalne pochodzenie, pędzle do twarzy z włosia naturalnego są bardzo miękkie i delikatne dla skóry człowieka. Idealnie nadają się do aplikacji produktów suchych i precyzyjnych, dlatego warto wybierać włosie naturalne, jeśli kupujemy pędzle do oczu lub pędzle do ust.

Minusem  tego rodzaju pędzli jest to, że wymagają one uważnej i skrupulatnej pielęgnacji, mają gorszą trwałość niż włosie syntetyczne i wchłaniają większe ilości nakładanego za ich pośrednictwem produktu. Nie będą polecane dla uczulonych na sierść zwierzęcą alergików.

Pędzle z włosia syntetycznego

W przeciwieństwie do pędzli z włosiem naturalnym, pędzle syntetyczne są produkowane z włókien nylonowych, poliestrowych lub włosia typu taklon – czyli z modyfikowanego włosia poliestrowego. Ich zaletą jest to, że są łatwe w utrzymaniu należytej czystości, a zwierzęta nie są w żaden sposób angażowane do ich stworzenia. Dużo rzadziej powodują jakiekolwiek uczulenia w postaci wysypki czy opuchlizny. Są tańsze niż pędzle z włosia naturalnego, a nie tracą miękkości. Można je dowolnie formować, w celu uzyskania pożądanej giętkości. Nie wchłaniają produktów kolorowych, ze względu na gładką strukturę włosia. Pamiętajmy, że włosie naturalne posiada pory, w które wnikają m.in. podkłady i pudry. Włosie syntetyczne jest trwałe, nie ulega odkształceniom, nawet jeśli obchodzimy się z nim niezbyt delikatnie.

Minusem włosia tego rodzaju może być ewentualnie większa sztywność, choć wystarczy wybrać pędzle do twarzy z wyższej półki cenowej i jakościowej, aby uzyskać pożądane efekty.

Jak widać, zarówno pędzle z włosia naturalnego, jak i te wyposażone we włosie syntetyczne, mają swoje wady i zalety. Trzeba zestawić je ze sobą i wybrać taki produkt, który najbardziej będzie odpowiadał użytkowniczkom i będzie sprzyjał wykonaniu perfekcyjnego makijażu – na co dzień i od święta.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *