,

Polskie firmy odzieżowe - znasz je?

Polskie firmy odzieżowe - znasz je?

Nasz kraj znajduje się w czołówce rynku odzieżowego w Europie, ze względu na dużą liczbę polskich firm odzieżowych, które zatrudniają dużą część polskiego społeczeństwa.

Podział rynku odzieżowego w Polsce

Rynek ten stanowią zarówno zagraniczne, jak i polskie przedsiębiorstwa. Obecne są na nim również takie, które mają polski kapitał, lecz z zagraniczną produkcją. Nasze rodzime marki przeważnie kojarzone są tylko z działalnością znanych projektantów, lecz istnieją również firmy lokalne, które oferują ciekawe i dobre jakościowo ubrania.

Najbardziej znane polskie sklepy odzieżowe

Do największych firm odzieżowych w naszym kraju możemy zaliczyć: H&M, LPP, które tworzy kilka sklepów takich jak Reserved, House, Mohito, Cropp oraz Sinsay, a także Inditex, do którego należy Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Massimo Dutti oraz Oysho, czy też Jomu. Są to również firmy zajmujące się produkcją obuwia tj. rodzima firma, zajmująca się produkcją tylko i wyłącznie w kraju: CCC. Udział tych firm w rynku z roku na rok rośnie a obecnie wynosi nawet 45%.

Ponadto dysponujemy 40 markami o zasięgu ogólnopolskim np. Gino Rossi, Ryłko, Atlantic oraz Big Star. Część z nich produkcję zleca podwykonawcom z zagranicy. Lokalne polskie firmy odzieżowe, przeważnie oferują sprzedaż swoich produktów, jedynie poprzez stronę internetową.

Polska odzież zagranicą

Głównym kierunkiem eksportu są takie kraje jak: Niemcy, Holandia, Ukraina oraz Czechy, które chętnie skupują od nas nasze polskie wyroby odzieżowe i tekstylne.

Jakie sklepy najczęściej sami wybieramy?

Według analizy rynku odzieżowego, stwierdzono iż większość, bo niemal 60% Polaków kupuje odzież jedynie w sklepach markowych, a więc w firmach, które część kapitału posiadają zagranicą, lecz zdarzają się wśród nich takie, które są w 100% są rodzime. Z kolei 40% z nas dokonuje zakupów tylko w lokalnych sklepach odzieżowych lub na wszelkich bazarach i targowiskach, natomiast część z nas również przez internet.

Polska odzież – powód do dumy

Polskie ubrania posiadają nie tylko wysoką jakość, która bywa szczególnie doceniana przez klientów zagranicznych, ale również charakteryzują się ciekawą ceną i zestawieniami. Naszym problemem jest głównie to, iż interesujące polskie marki, posiadają sprzedaż głównie internetową, a nie mogą sobie pozwolić na otwarcie sieci w centrach handlowych, co po części ogranicza ich rozwój oraz kontakt z potencjalnymi klientami.

tunika maff velvet
źródło: jomu.pl

Podsumowując oprócz kupowania odzieży tylko i wyłącznie w centrach handlowych, warto zainteresować się wyszukaniem w internecie polskiej odzieży, które przeważnie oferują ciekawe produkty, w stosunkowo niskiej cenie. Powinniśmy wspierać nasz rodzimy rynek odzieżowy i tekstylny, bo od tego zależy ich przyszłość. Kupując raz polskie ubrania, nigdy więcej nie sięgniemy po ich chińskie zamienniki, które po kilku razach są już zużyte. Stosunek ceny do jakości jest bardzo niski, dlatego warto z niego korzystać i wybierać tylko polskie marki. Cieszmy się naszym Polskim sukcesem i zacznijmy go doceniać również w naszym kraju, co już zostało zauważone zagranicą.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.