,

Praktyczne zastosowania pawilonu ogrodowego

Praktyczne zastosowania pawilonu ogrodowego

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, warto więc zadbać o zadaszone miejsce w ogrodzie, gdzie będzie można swobodnie jeść, wypoczywać lub pracować zdalnie. Pergole ogrodowe są odpowiedzią na każdą z tych potrzeb.

Pawilon ogrodowy – nie tylko do ogrodu

Chociaż nazwa „pawilon ogrodowy” sugeruje, że jego przeznaczeniem jest stanąć w ogrodzie lub na patio, tak naprawdę pawilony mają szersze zastosowanie. Mogą być wykorzystywane na tarasach zamiast stałych pergoli. Bardzo często pawilony ogrodowe można zobaczyć w przyrestauracyjnych ogródkach. Są nieodłączną częścią festynów.

W zasadzie ciężko byłoby wskazać miejsce, w którym pawilon ogrodowy nie może stanąć. Ze względu na dość kruchą konstrukcję nie poleca się ustawiania pawilonów w miejscach narażonych na bardzo silne podmuchy wiatru i to właściwie jedyne obostrzenie.

Warto wiedzieć, że do ustawienia pawilonu ogrodowego nie trzeba mieć pozwolenia na budowę.

Pawilon ogrodowy – na słońce, deszcz i owady

Pawilon ogrodowy pełni różnorakie funkcje. W podstawowej wersji pawilon jest wolno-stojącą, zadaszoną konstrukcją bez ścian. W tej formie doskonale sprawdza się jako osłona przed słońcem lub deszczem. Jeśli oczekujemy ochrony przed wiatrem, dobrze jest zamontować przynajmniej dwie ściany. Najprostszym sposobem montażu jest przytwierdzenie na stałe ścian do stelaża za pomocą rzepów lub zamków błyskawicznych. Zamontowanie dwóch ścian i pozostawienie pawilonu półotwartego pozwoli zatrzymać wiatr, jednocześnie umożliwi swobodny przepływ świeżego powierza. Dodatkową funkcją ścian będzie w tym momencie zachowanie dyskrecji. Takie półotwarte pawilony bardzo często widuje się właśnie na festynach, gdzie tylna ściana zawsze jest zamontowana i stanowi tło dla pawilonu, a także w ogródkach kawiarnianych. Tutaj ściany mają na celu osłonić gości przed zerkającymi z ulicy przechodniami.

pawilon ogrodowy z moskitierą
Pawilon ogrodowy Walencja marki Garden Point fot. Ogrodosfera.pl

Jeśli pawilon ma być wykorzystany jako osłona przed owadami, zamiast litych ścian do stelaża przytwierdza się moskitiery, bądź jak możemy zobaczyć w sklepie Ogrodosfera.pl, niektóre warianty pawilonów ogrodowych posiadają oba typy zasłony jednocześnie. Oczywiście dla ochrony przed owadami niezbędne będą cztery ściany, dlatego trzeba pamiętać, że jedna musi mieć suwak umożliwiający swobodne wchodzenie i wychodzenie. Zazwyczaj taki suwak znajduje się na środku czołowej ściany.

Pawilon ogrodowy – klimatyczne miejsce do relaksu

Pawilon ogrodowy pełni przede wszystkim funkcję praktyczną. Rzadko stawia się go wyłącznie do ozdoby. Mimo to warto postarać się kupić taki, który ładnie wkomponuje się w aranżację ogrodu lub tarasu. Dobranie odpowiedniego koloru ścian i dachu trwa tylko chwilę, a może w znacznym stopniu zmienić odbiór pawilonu i otoczenia.

stylowy pawilon ogrodowy

Bardzo często zamiast klasycznych ścian widuje się zasłony, które w dzień podpina się chwostami. Wieczorem, po opuszczeniu, zasłony chronią przed chłodem i owadami. Wewnątrz można powiesić lampiony, postawić kilka świec lub zastosować oświetlenie LED.

Pod duży pawilon ogrodowy zmieści się komplet mebli wypoczynkowych – stół i fotele lub kanapy. W takim miejscu można odpoczywać w pojedynkę lub przyjmować gości. W sezonie letnim pawilon ogrodowy jest dobrą bazą dla garden party.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *