Przebarwienia na skórze po lecie? Dasz sobie z tym radę!

Przebarwienia na skórze po lecie? Dasz sobie z tym radę!

W sezonie letnim chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych i przebywamy na świeżym powietrzu tak często, jak tylko to możliwe. Kontakt z naturą i ekspozycja na promienie słoneczne doskonale doładowuje wewnętrzne baterie, a także wpływa korzystnie na zdrowie. Pod wpływem promieni słonecznych dochodzi bowiem do syntezy witaminy D w skórze! Niestety, słońce może powodować również różne problemy skórne. Najpoważniejsze z nich to poparzenia i przebarwienia. Na szczęście z jednym i drugim problemem można sobie poradzić w domowych warunkach!

Skąd się biorą przebarwienia na skórze? 

Jednym z najczęstszych czynników powodujących powstawanie przebarwień na skórze jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Oprócz tego przebarwienia (w postaci małych lub całkiem sporych plam) mogą mieć podłoże genetyczne lub hormonalne. Czasem są również wynikiem przyjmowania niektórych leków (np. antykoncepcji hormonalne), jak również spożywania niektórych ziół. 

Czasem za powstawanie plam pigmentacyjnych na skórze mogą odpowiadać również kosmetyki lub leki, które w składzie mają substancje fotouczulające. Dlatego przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne zawsze warto zastosować na skórę filtr ochronny – niezależnie od tego, czy wybierasz się na plażę z zamiarem opalania się, czy wychodzisz na dłuższy spacer z psem. 

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień? 

Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym to podstawa. Ryzyko powstawania przebarwień na skórze możesz jednak zmniejszyć również poprzez:

  • unikanie wykonywania pełnego makijażu – jeśli wiesz, że będziesz narażona na kontakt ze słońcem. Niektóre kosmetyki mogą zawierać w składzie substancje fotouczulające, a tym samym zwiększać ryzyko powstawania niechcianych zmian;
  • unikanie stosowania perfum, dezodorantów czy mgiełek zapachowych na odsłonięte części ciała. Często psikniemy odrobinę zapachu tu i tam, zapominając o tym, że w kontakcie ze słońcem możemy dorobić się przebarwień!

Jeśli wybierasz się na łono natury z zamiarem zażywania kąpieli słonecznych, najlepiej w ogóle się nie maluj ani nie używaj perfum czy dezodorantów bezpośrednio na skórę. Jeśli przyjmujesz jakieś leki (na stałe lub tylko tymczasowo), zorientuj się, czy nie ma w nich składnika fotouczulającego.

Walka z przebarwieniami domowymi sposobami

Niestety nawet mimo zachowania ostrożności, może zdarzyć się, że niechciane plamki i tak pojawią się na twarzy, dekolcie lub ramionach. Nie panikuj i nie zamartwiaj się – to da się cofnąć! 

Przebarwienia słoneczne najczęściej są tylko powierzchniowe. Dlatego podstawą jest wdrożenie rutyny pielęgnacyjnej, polegającej na:

  • złuszczaniu naskórka – regularnym, ale nie przesadzaj, bo podrażnisz skórę. W zupełności wystarczą peelingi przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry: mechaniczne lub enzymatyczne. Stosuj je nie częściej niż rekomenduje producent. Na efekty będziesz musiała chwilę poczekać, więc uzbrój się w cierpliwość. Możesz również sięgnąć po kwasy AHA i BHA.
  • rozjaśnianiu skóry – stosuj kosmetyki o właściwościach rozjaśniających skórę i wyrównujących jej koloryt. Takie właściwości ma między innymi witamina C. Z naturalnych sposobów świetnie sprawdzi się maseczka z ogórka lub cytryny;
  • nawilżaniu skóry – nawilżona skóra, to skóra jędrna, o zdrowszym i równiejszym kolorycie, bez zaczerwienień i o mniejszej podatności na podrażnienia. Dzięki nawilżeniu skóra szybciej się zregeneruje!
 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *