,

Rośliny odporne na upał - te nadają się na południowy parapet!

Rośliny odporne na upał - te nadają się na południowy parapet!

Choć rośliny lubią słońce, a wręcz potrzebują go do tego, by żyć i kwitnąć, to mało które dobrze radzą sobie z ostrym, palącym słońcem. Masz okna od południowej strony i lubisz rośliny, jednak większość z tych, które miałaś do tej pory, dosłownie spaliło się na słońcu? Nie musisz rezygnować z kwiatków na południowym parapecie! Na szczęście istnieją rośliny, które czują się dobrze w pełnym słońcu i ekspozycja na południową stronę nie tylko im nie zaszkodzi, ale wręcz się spodoba! Jakie rośliny odporne na upał warto mieć na południowym parapecie?

Kalanchoe

Kalanchoe to popularna roślina ozdobna. Cieszy ładnymi, soczyście zielonymi liśćmi, a gdy zakwitnie, zachwyca drobnymi, uroczymi kwiatami w intensywnych kolorach. Co więcej, to jeden z nielicznych kwiatów, który kwitnie zimą. Z tego względu jest chętnie wybierany jako towarzystwo np. dla gwiazdy betlejemskiej. 

Kalanchoe to roślina wdzięczna pod każdym względem: cieszy oko zimą i latem i jest mało wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację. Dodatkowo świetnie czuje się w słońcu i nie wymaga częstego ani obfitego podlewania: to sukulent! Sprawdzi się więc nie tylko na południowym parapecie, ale również w domach tych, którzy nie mają ręki do kwiatów. Kalanchoe naprawdę trudno zniszczyć zaniedbaniami!

Aloes

Jest ładny, funkcjonalny, mało wymagający i… nie szkodzi mu upał. Dlatego aloes to częsty wybór na stanowiska słoneczne i upalne. Aloes również jest sukulentem i podobnie jak inni przedstawiciele tej grupy, nie ma specjalnych wymagań. Roślinę wystarczy nawadniać wtedy, gdy podłoże jest już wyraźnie suche.

Wilczomlecz

Choć wygląda jak kaktus, nie jest nim. Pod innymi względami jednak nie różni się od nich wiele. Nie wymaga częstego i obfitego podlewania, dobrze znosi ekspozycję na słońce, a przy tym zachwyca wyglądem. Jeśli zdecydujesz się na wilczomlecz – uważaj na uszkodzenie go. Te rośliny mają bowiem w środku biały sok, który działa silnie drażniąco na skórę i jest trujący!

Grubosz

Grubosz znany jest szerzej jako drzewko szczęścia. Grubosze są sukulentami, dlatego wymagają pielęgnacji takiej, jak kaktusy. Z powodzeniem mogą stanąć na południowym parapecie: dobrze radzą sobie ze słońcem i suchym powietrzem. 

Sansevieria

To roślina o tak charakterystycznym wyglądzie, że nie sposób pomylić ją z inną. Długie, strzeliste, mieczowate liście w jasne paski mogą kojarzyć się z wężem, dlatego w potocznym języku roślina ta określana jest mianem wężownicy lub… językiem teściowej. 

Wężownica jest piękna, mało wymagająca i rośnie szybko, a oprócz tego nie szkodzą jej upały i ekspozycja na słońce. Nie trzeba jej często podlewać ani przesadzać, a liście nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Zapewnij jej dostatecznie dużą doniczkę, dobrej jakości podłoże i… spokojne miejsce na parapecie. Nawet, gdy o niej zapomnisz, ona i tak sobie poradzi. To jeden z najładniejszych, najbardziej oryginalnych i mało wymagających w uprawie kwiatów!

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *