,

Rozwód a dzieci – jak oszczędzić dziecku bólu i cierpienia?

Rozwód a dzieci – jak oszczędzić dziecku bólu i cierpienia?

Rozwód to sytuacja trudna dla wszystkich – zarówno dla małżonków, jak i dla ich rodzin. Rozwód rodziców dotyka przede wszystkim dzieci. To, w jaki sposób dorośli podejdą do tematu i w jakiej atmosferze będzie przebiegać cały proces, w największym stopniu oddziałuje na dziecko.

Dlatego, jeśli stoicie przed tą trudną decyzją, zastanówcie się nad podejmowanymi działaniami kilka razy, mając na uwadze dobro waszego potomka. Jak zachować się w sytuacji: dziecko a rozwód?

Jak przygotować dziecko do rozwodu rodziców?

Podstawą w tym trudnym czasie jest przede wszystkim rozmowa, w którą powinni być zaangażowani oboje rodzice. Kluczowe jest zachowanie spokoju i mówienie jednym głosem. Nie ma miejsca na wzajemne oskarżanie się i przypisywanie winy drugiej stronie. Trzeba skoncentrować się na jak najmniej bolesnym przeprowadzeniu dziecka przez zawirowania.

Kluczowa jest więc spokojna, rzeczowa i szczera rozmowa obojga rodziców z dzieckiem. Trzeba wyjaśnić mu, że w życiu dorosłych ludzi czasem dochodzi do takich sytuacji, że nie potrafią już dłużej ze sobą razem żyć, pomimo podejmowania wielu prób i najlepszym wyjściem będzie rozstanie.

Trzeba przy tym zapewnić dziecko (i później oczywiście tej obietnicy dotrzymywać), że oboje rodziców kocha je tak samo i na miarę swoich możliwości będzie o nie dbać jak najlepiej, a rozwód nie wynika w żaden sposób z jego winy.

Rozwód a małe dziecko

Dziecko w rozwodzie jest bezbronną ofiarą, a nie stroną, dlatego nigdy nie powinno być świadkiem kłótni rodziców. Negatywne emocje oddziałują na niego bardzo silnie, zaburzając poczucie bezpieczeństwa. To silnie rozwinięta potrzeba, do której zaspokojenia potrzeba obojga rodziców.

Wyłamanie jednego elementu (jak choćby wyprowadzka jednego z nich) w istotny sposób chwieje nią i to w fundamentach. To z kolei może pociągać cały szereg negatywnych konsekwencji – także społecznych.

Dziecko w trakcie rozwodu – czego unikać?

Kilkuletnie dzieci mogą nie do końca rozumieć powagę sytuacji i skutki z niej wynikające, jednak niezależnie od tego, ile dziecko ma lat – nie można go kłamać.

Nie można więc tłumaczyć wyprowadzki jednego z rodziców na przykład wyjazdem służbowym. Maluch będzie czekać na jego powrót, więc prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw. Przy tym wszystkim dziecko straci zaufanie do rodzica, który go oszukuje.

Dziecko nie może być także świadkiem kłótni, a tym bardziej narzędziem walki! Niedopuszczalne jest „posługiwanie” się dzieckiem jako posłańcem („powiedz ojcu, że…”, „powiedz matce, że…”).

Jak pomóc dziecku po rozwodzie?

Rozwód prędzej czy później skutkuje tym, że jedno z rodziców wyprowadza się z rodzinnego domu. Odpowiedzialna rola spoczywa jednak na ich obojgu – zarówno na tym, z którym dziecko zostało, jak i na tym, które się wyprowadziło.

Niezależnie od tego, jak duże jest napięcie i niezgoda między eks- małżonkami, nigdy nie powinni dać tego odczuć dziecku.

Dzieci w rozwodzie i po nim cierpią podwójnie: zaburza się im dotychczasowy świat i tracą codzienność z jednym z rodziców, których kochają przecież tak samo.

Rodzice muszą więc pogodzić opiekę nad pociechą w taki sposób, by nie czuła się odtrącona ani zaniedbana.

Jaki wpływ na rozwój i psychikę dziecka ma rozwód rodziców?

Rozwód rodziców a dziecko to sytuacja, z której trudno wyjść całkowicie bez uszczerbku. Dziecko z dnia na dzień zostaje postawione w nowej sytuacji, a powrót do codzienności, jaką znało, jest niemożliwy.

Traci poczucie bezpieczeństwa, a często także pewność siebie. Czuje się gorsze, może być także stygmatyzowane przez rówieśników.

W przypadku kiedy nie wiesz jak pomóc dziecku, które cierpi po Twoim rozwodzie z partnerem życiowym niezbędny może okazać się psycholog dziecięcy.

Rozwód rodziców – konsekwencje rozwodu dla rozwoju dziecka

Skutki sytuacji: rozwód i dziecko mogą być odczuwalne przez maluchy zarówno w perspektywie krótkookresowej, jak i w dłuższym czasie.

Pierwsze i najszybciej pojawiające się trudności to zwykle:

  • wycofanie;
  • płaczliwość;
  • rozdrażnienie;
  • problemy ze snem;
  • trudności z koncentracją.

W dalszej perspektywie mogą (ale nie muszą) pojawić się:

  • trudności w relacjach społecznych;
  • poszukiwanie ciepła i bezpieczeństwa;
  • podważone poczucie własnej wartości.

Rodzicu, pamiętaj – to od Ciebie w największej mierze zależy to, w jaki sposób sytuacja dziecko a rozwód rodziców zostanie rozwiązana i jakie skutki przyniesie dla jego przyszłości.

To czas obustronnej troski o jego samopoczucie psychiczne i zapewnienie mu miłości, bezpieczeństwa i opieki, pomimo trudności.

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *