,

Ruch – ważny aspekt rozwoju dziecka

Ruch – ważny aspekt rozwoju dziecka

Dzieci to prawdziwe wulkany energii. Chętnie biegają, skaczą, jako ulubiony przedmiot w szkole wskazują zwykle wychowanie fizyczne i kochają wręcz wszelkie gry i zabawy wymagające ruchu. Nie dzieje się tak przypadkowo.

Rosnący organizm dziecka potrzebuje ruchu, aby rozwijać się prawidłowo. Wzrastający kościec musi być stabilizowany przez silne i sprawne mięśnie. Poza niespożytą energią, dzieci cechuje też pomysłowość, zwykle więc same potrafią wymyślić sposób na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu. Nie zawsze jednak pomysły te należą do najbezpieczniejszych. Dlatego warto zaproponować im udział w takich formach zajęć, które zaspokoją ich naturalną potrzebę ruchu w bezpieczny, rozwijający, a przy tym ciekawy i atrakcyjny sposób.

Szeroki wachlarz możliwości

Dzieci są różne i różne też mają pasje i zainteresowania. Chłopak kolekcjonujący karty piłkarskie, zapewne najlepiej czuć będzie się na boisku, dziewczynki raczej preferują inne rodzaje sportu. Najważniejsze, to pozwolić dziecku wybrać tę formę ruchu, która zadowoli je najbardziej. Pozwolić mu na udział w takich zajęciach, które nie będą tylko kolejnym obowiązkiem, ale naprawdę będą sprawiać przyjemność, przynosić satysfakcję, a przy okazji wpływać na jego sprawność fizyczną. To mogą być pozalekcyjne zajęcia sportowe w szkole, basen, taniec, wspinaczka na sztucznym panelu, karate, a to tylko kilka przykładów. Warto zapoznać się z ofertą szkół i ośrodków w najbliższej okolicy.

A może taniec?

Większość dzieci lubi tańczyć. Jest to naturalna forma ruchu, pozwalająca na swobodną ekspresję. Jeśli sympatia do tańca szczególnie odznacza się u dziecka, być może to właśnie jest droga, jaką warto je poprowadzić. Warsztaty taneczne dla dzieci organizowane są właściwie w każdym mieście, a nauczyć się na nich można zarówno podstaw tańca klasycznego, jak i ćwiczyć taniec nowoczesny. Jest to świetna forma zajęć dla dzieci, wspierająca na wielu płaszczyznach ich rozwój fizyczny – nie tylko wpływa na ich ogólną sprawność, ale też poprawia koordynację i motorykę dużą. Dodatkowo nauka tańca wpływa bez wątpienia na rozwijanie poczucia rytmu, a dla dziecka to okazja do poznania wielu nowych kolegów i koleżanek, jak też do nabycia nowej – jakże efektownej – umiejętności. Dla rodziców natomiast, niewątpliwa szansa do odczucia rozpierającej dumy, gdy ich latorośl wkracza na scenę w czasie występów.

Z pewnością nie każde dziecko odnajdzie się na tanecznej sali i zmuszanie go do tego nie jest dobrym pomysłem. Nie zaszkodzi jednak sprawdzić, czy nasz potomek przypadkiem nie należy do grupy tych dzieciaków, które taniec pokochają całym sercem i gdy raz się roztańczą – już nigdy nie będą chciały przestać.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *