,

Sklepik szkolny - jakie produkty znajdzie tam Twoje dziecko?

Sklepik szkolny - jakie produkty znajdzie tam Twoje dziecko?

Niemal w każdej szkole znajduje się mniejszy lub większy sklepik z artykułami spożywczymi – istnieją one głównie z myślą o uczniach. Zazwyczaj są one zakładane przez osoby zewnętrzne względem szkoły lub po prostu przez firmy trudniące się takim czy innym cateringiem.

Jak założyć sklepik szkolny?

Jeśli dana osoba zdecyduje się spróbować swoich sił w drobnym biznesie w postaci sklepiku szkolnego, powinna pamiętać o kilku rzeczach:

  • umowa ze szkołą – chodzi o zgodę na działanie na jej terenie, zasady wynajmu niezbędnej przestrzeni, przedstawienie orientacyjnie, co się będzie sprzedawało;
  • trzeba pamiętać, że będzie się tu miało do czynienia z żywnością – po części niepakowaną firmowo, przygotowywaną tuż przed sprzedażą – chodzi np. o kanapki, owoce, sałatki itp. Istotna więc będzie higiena i spełnienie warunków narzuconych przez sanepid.
  • należy także zakupić łatwo zmywalne blaty, lady i pozostałe meble niezbędne do tego typu działalności. podobnie podłoga w miejscu zaistnienia sklepiku – powinna dać się łatwo posprzątać;
  • w przypadku sprzedaży artykułów, które przygotowuje się samemu, należy dysponować osobnym pomieszczeniem przeznaczonym do tego celu.

Kolejne kroki to:

  •  umowa na wynajem przestrzeni,
  • umowa na wywóz śmieci,
  • orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych,
  • Księga GHP sklepik szkolny – opis sposobów dbałości o czystość i higienę,
  • Księga GMP sklepik szkolny – jeśli samemu przygotowuje się część artykułów – kanapki, zapiekanki itp.;

 

Co mogą sprzedawać sklepiki szkolne?

Zaopatrzenie sklepików szkolnych musi być podporządkowane rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26. lipca 2016 r. Dotyczy ono właśnie tego, co może znaleźć się na półkach sklepików w placówkach oświatowych, zwłaszcza tych, których klientami są dzieci i młodzież. dokument Ministra Zdrowia nie jest długi, ale przedstawia jasno i konkretnie, co można uczniom sprzedawać.

Na półkach sklepiku mogą znaleźć się więc:

  •  owoce i warzywa oraz ich najzdrowsze przetwory, najlepiej bez zawartości cukru – soki, napoje, przeciery, mus,;
  • artykuły nie zawierające soli lub jej absolutne minimum, kanapki,
  • woda mineralna gazowana i nie oraz źródlana,
  • produkty mleczne lub artykuły je zastępujące, powstałe na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów;
  • czekolady gorzkie zawierające min. 70% kakao.

Rozporządzenie wskazuje jeszcze maksymalną dozwoloną ilość cukru oraz tłuszczu w sprzedawanych artykułach, czy to gotowych, czy sporządzanych na miejscu, tuż przed sprzedażą. Wskazuje też, jakie składniki powinny znajdywać się codziennie w menu dzieci i młodzieży.

Dlatego właśnie jest to niezbędna lektura, która powinna towarzyszyć na co dzień osobie prowadzącej sklepik szkolny.

 

Ustawa o sklepikach szkolnych

Wytyczne swoje, a dzieci swoje – lubią chrupki, słodkie napoje i ciastka. Można jednak pójść na kompromis. Zdrowe napoje owocowe i warzywne są dziś smaczne, podobnie jak słodkie jogurty i inne artykuły mleczne. Spokojnie można nimi zastąpić klasyczne słodycze. W asortymencie sklepiku mogą się też znaleźć ciastka zbożowe. Co więcej – sporo producentów produktów spożywczych, produkując słodycze, ograniczają w ich składzie ilość cukru do minimum. wystarczy po prostu zapoznać się z z etykietą produktu, aby stwierdzić, czy można go zaproponować dzieciom.

 

Ile można zarobić na sklepiku szkolnym?

Zakładając taki sklepik trzeba sobie uświadomić kilka rzeczy:

  • rok szkolny trwa 10 miesięcy w każdym roku kalendarzowym,
  • w miesiącach nauki bywają przerwy świąteczne, ferie i długie weekendy,
  • kiedy szkoły są zamknięte lub – czasem proponują dodatkowe zajęcia dla dzieci, które nie mają z kim zostać w domu – to drastycznie zmniejsza potencjalną liczbę klientów w danym miesiącu.

Oznacza to, że albo z 10-miesięcznego utargu trzeba odłożyć pieniądze na przeżycie miesięcy wakacyjnych albo nie bazować jedynie na sklepiku, czy kilku sklepikach szkolnych.

Pamiętając o wydatkach związanych z działalnością: opłatą za miejsce na sklepik oraz media – przeważnie kilkaset złotych – rozliczenia z ZUS i Urzędem Skarbowym, co miesiąc można liczyć na 2000-3000 zł dochodu dla siebie. Trzeba jednak pamiętać, że i samo otwarcie sklepiku może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych, a późniejsze przychody zależą też od wielkości szkoły, w której działa sklepik i ilości uczniów.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

5 Responses
  1. .tak naprawde handlu w szkole jest ok 8.5 miesiaca tak to prawda.prosze sobie wszystko zliczyc.a zarobki wszystko zalezy ile uczniow w szkole

     
  2. Chciałabym zarabiać 2000 tys, kto takie głupoty piszę, ten co nigdy nie miał doczynienia z handlem, czynsz płacimy cały rok, a zus?????

     
  3. na sklepiku szkolnym mozna zarobic,nie sa to jakies kokosy,natomiast zysk jest uzalezniony od wielu czynnikow.znam osoby ktore zarabiaja 3tys i wiecej a znam tez takie ktore zarabiaja polowe tego.

     
  4. Ja prowadziłam sklepik szkolny i muszę stwierdzić, że nie był to zbyt dobry interes. Dużym problemem jest to, że szkoła nie funkcjonuje przez 12 miesięcy. Uczniowie mają dni wolne, są ferie letnie i zimowe. Nie ma dochodów, a stałe opłaty pozostają. Może w większych miastach sklepiki szkolne lepiej funkcjonują.

     
  5. A czy ktoś się orientuje, czy jest jakiś przepis ( jak tak to gdzie znajdę i jaki) który mówi, że żywnosc przygotowywaną trzeba robić na miejscu w szkole? Czy przejdzie catering przyrządzany dzień w dzień na swieżo – chodzi o sniadanie i podwieczoreki dostarczany rano ? A przyrządzane w swoim lokalu specjalnie do tego celu wynajętym. CHodzi mi o biznes nie w jednej szkole a w wielu i nie sklepik a dostarczanie sniadan i podwieczorków dla dzieci – po wczesniejszym wykupieniu pakietów tygodniowych bądz miesiecznych. MA ktoś może wiedzę na ten temat? Pozdrawian

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *