,

Jak poradzić sobie z problemem wypadania włosów po zimie?

Jak poradzić sobie z problemem wypadania włosów po zimie?

Wiosna to dobry moment na zmiany – także w swoim wyglądzie. To doskonała okazja do tego, by wreszcie zawalczyć o gęstą czuprynę – szczególnie, że wiele osób boryka sie z sezonową utratą włosów. Od czego zacząć i o czym pamiętać?

Wypadanie włosów jest procesem wpisanym w życie człowieka. Wynika bowiem z naturalnego cyklu wzrostu włosa, o ile każdego dnia tracimy nie więcej niż 120-150 kosmyków. Zwykle jednak w okresie zimowo-wiosennym dochodzi do przerzedzania się czupryny. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić.

 

Dlaczego wypadanie włosów nasila się wiosną?

Podobnie jak zima nie służy naszym włosom, również i na wiosnę można zaobserwować wzmożoną utratę kosmyków. Najczęściej jest to skutek:

  • przebytych zimą infekcji, szczególnie tych przebiegających z wysoką temperaturą – zwykle w ciągu 2-4 miesięcy po ich zakończeniu dochodzi do wzmożonego wypadania osłabionych chorobą włosów,
  • niedoborów witaminowych – zimą gorszy jest dostęp do świeżych warzyw i owoców pełnych witamin i minerałów, stąd nasilenie wypadania włosów,
  • aktywowanie „zahibernowanej” gospodarki hormonalnej – zmieniający się poziom hormonów może doprowadzić do wypadania włosów, szczególnie że w tym czasie spora część kosmyków kończy swój cykl rozwojowy, przechodząc w fazę telogenową.

Dobra wiadomość jest taka: sezonowe wypadanie włosów ma charakter odwracalny. Problem ustępuje samoistnie mniej więcej w ciągu 1-2 miesięcy. Nie musisz jednak biernie czekać – wystarczy, że podejmiesz działania pozwalające na wzmocnienie włosów.

 

Zadbaj o odpowiednią dietę

„Wygłodniałe” cebulki włosowe domagają się solidnego zastrzyku cennych składników odżywczych. Dlatego walkę z nadmiernie wypadającymi włosami trzeba rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. Należy zmienić swój codzienny jadłospis tak, by uzupełnić niedobory witamin i minerałów wpływających na kondycję włosów.

Dietę wesprze także odpowiednia suplementacja. Wybierając tabletki, zwróć uwagę na ich skład: niech zawierają kompleksowe substancje, m.in. krzemionkę (najlepiej z młodych pędów bambusa),  biotynę, kwas pantotenowy, niacynę, selen, miedź, jod, żelazo, kwas foliowy, cynk. Przyjmowanie preparatów jednoskładnikowych z wysoką dawką jednej substancji (np. biotyny) nie znajduje uzasadnienia.

 

Wzmocnij włosy od zewnątrz

Chcąc pokonać wypadanie włosów, warto pomyśleć o wzmocnieniu kosmyków bezpośrednio. Sięgnij więc po odpowiednie preparaty z aktywnymi składnikami odpowiadającymi za pobudzenie wzrostu włosów. Dobre efekty przynosi profesjonalny lotion Vitapil®, który – dzięki zawartości kompleksu 2-HGS® – wpływa na prawidłowe ukrwienie skóry głowy oraz umożliwia dotarcie niezbędnych substancji odżywczych do cebulki włosa.

Pamiętaj przy tym, by nie poddawać włosów silnym zabiegom stylizacyjnym, np. farbowaniu czy trwałej ondulacji. Ogranicz przy tym prostowanie kosmyków oraz suszenie gorącym strumieniem suszarki.

 

Twoje włosy nadal wypadają? Szukaj innej przyczyny

Jeżeli twoje włosy nadal wypadają, musisz odszukać źródło problemu. Być może zmagasz się z zawirowaniami hormonalnymi lub przyjmujesz leki nasilające utratę włosów?

Dopiero gdy odnajdziesz przyczynę wypadania kosmyków, możesz podjąć działania mające na celu wzmocnienie włosów i przywrócenie fryzurze odpowiedniej gęstości.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.