Szkolenie trychologiczne - recepta na problemy skóry głowy i włosów

Szkolenie trychologiczne - recepta na problemy skóry głowy i włosów

Trychologia to nazwa nadana studium i praktyce dotyczącej włosów i skóry głowy. Słowo „trychologia” pochodzi od greckiego słowa „Trikhos”, oznaczającego „włosy” i po raz pierwszy zostało pomyślane jako specjalizacja w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku, a w 1902 roku stała się specyficzną dyscypliną paramedyczną. Każdy przyszły trycholog powinien przejść odpowiednie szkolenie trychologiczne, aby móc wykonywać ten zawód.

Trychologia i szkolenia trychologiczne, czyli udaj się do specjalisty

Niewiele problemów dermatologicznych niesie ze sobą tyle emocji, co skarga na wypadanie włosów. Najlepszym sposobem na złagodzenie niepokoju związanego z wypadaniem włosów jest skuteczne leczenie skóry głowy. W rzeczywistości jednym z najstarszych zawodów medycznych jest egipski lekarz specjalizujący się w chorobach głowy. A jednak od starożytnego Egiptu do czasów współczesnych ludzkie włosy były przedmiotem przesądów i tajemnic. Na przestrzeni lat szkolenie kosmetyczne z trychologii pozwoliło na rozwinięcie tej dziedziny, aby coraz skuteczniej rozwiązywać problemy pacjentów.

Wypadanie włosów i telogenowe łysienie – problem cywilizacyjny

Wypadanie włosów to jeden z wielu problemów skóry głowy, który może być rozwiązany w gabinecie trychologicznym. Obecne czasy z dużą dawką stresu, nieregularnym jedzeniem oraz czynnikami zewnętrznymi powodują m.in. łysienie telogenowe.

W przypadku łysienia telogenowego (rozproszonego wypadania włosów), które jest bardzo częste i dotyka osoby w każdym wieku, zwłaszcza kobiety, włosy są w trudnej sytuacji zdrowotnej. Po łysieniu androgenowym to druga najczęstsza przyczyna wypadania włosów i powód do szukania pomocy u lekarza.

Najczęstszą przyczyną jest niewątpliwie stres (ostry i przewlekły, stłumiony lub bardziej widoczny), na który reagujemy naszymi włosami, ponieważ stanowią one słaby punkt w zakresie odporności. Przewlekłe choroby i brak niektórych witamin i minerałów również prowadzą do tej choroby skóry głowy.

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista od schorzeń skóry głowy i włosów. Wyszkoleni w naukach przyrodniczych, patrzą na problemy, takie jak:

  • wypadanie włosów,
  • łysienie telogenowe,
  • łysienie plackowate,
  • ojotokowe zapalenie skóry głowy.

W sposób holistyczny trycholog ocenia pacjentów na podstawie historii osobistej, stylu życia, czynników genetycznych i warunków środowiskowych. Uwzględniając te informacje, specjalista jest w stanie zaproponować zindywidualizowane zabiegi, udzielić porad żywieniowych oraz zalecić zmiany stylu życia w celu poprawy zdrowia i wyglądu skóry głowy i włosów.

Podobnie jak inni specjaliści, tacy jak dietetycy, kompetentny trycholog powinien ściśle współpracować z lekarzem (lub mieć wykształcenie medyczne albo odpowiednie szkolenie trychologiczne), aby dowiedzieć się, czy jakiekolwiek problemy zdrowotne są związane z wypadaniem włosów.Kompetentny trycholog powinien być w stanie szczerze współczuć. Powinien również poświęcić czas na doradzanie, jak najlepiej radzić sobie z chorobą w ramach schematu leczenia w przypadkach schorzeń skóry głowy.

Kompetencje trychologa

Trycholodzy są w stanie zdiagnozować i leczyć szeroki zakres wypadania włosów, chorób włosów i problemów skóry głowy. Niektórzy podejmują się pracy z zakresu prawa medycznego i występują w charakterze biegłych w sprawach dotyczących obrażeń ciała. Ponieważ kompetencje trychologa  nie są ograniczane do określonej metody leczenia, wielu z nich ma swobodę wyboru między medycyną ortodoksyjną a uzupełniającą. Jednak trycholodzy, którzy nie są lekarzami, nie mogą sprzedawać leków na receptę.

W celu dokładnej diagnozy i skutecznego leczenia problemu z włosami lub skórą głowy udaj się do wykwalifikowanego trychologa – takiego, który jest certyfikowanym lub zarejestrowanym członkiem renomowanej instytucji, lub stowarzyszenia trychologów. Oprócz ukończenia szkoleń, od tych specjalistów od włosów i skóry głowy oczekuje się przestrzegania kodeksu zawodowego organizacji, do której należą.

Najpopularniejsze zabiegi trychologiczne

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie skóry głowy i włosów. Ta analiza jest krótka, prosta i bezbolesna. Za pomocą mikro kamery określimy przerzedzenie włosów i problemy skóry głowy. Wtedy możemy zaproponować optymalny, skrojone na miarę zabiegi trychologiczne.

Zabiegi mają zapobiegać takim chorobom skóry głowy i włosów jak:

  • łysienie plackowate – to najpopularniejszy rodzaj łysienia u kobiet i mężczyzn. Przede wszystkim należy wykluczyć inne choroby, których objawem może być wypadanie włosów. Z reguły pierwszym krokiem jest tutaj próbka krwi, która może dostarczyć informacji nie tylko o ewentualnych chorobach, ale także o objawach niedoboru witamin. Zabiegiem zapobiegającym łysieniu plackowatemu jest np. mezoterapia igłowa.
  • telogenowe łysienie – łysienie telogenowe to forma tymczasowej utraty włosów, która zwykle występuje po stresie, szoku lub traumatycznym wydarzeniu. Zwykle występuje na czubku głowy. Niestety nie istnieje żadne specjalne leczenie, ale zmiany stylu życia i diety mogą być skuteczne w rozpoczęciu odrastania włosów. Dla szybszego efektu odnowy włosów można wykorzystać mezoterapię igłową.
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy – choroba skóry objawia się żółtawymi, tłustymi łuskami, szczególnie na czubku skóry głowy. Po postawieniu diagnozy trycholog zwykle przepisuje środki przeciwgrzybicze, które są stosowane miejscowo. Większość z tych substancji ma również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi podrażnienia schorzeń skóry głowy.

Jak widać, zabiegi trychologiczne mogą różnić się w zależności od problemu, z jakim przychodzi pacjent. Warto pamiętać, aby udać się do certyfikowanego gabinetu trychologicznego. Jeśli chce się samemu odbyć szkolenie kosmetyczne w kierunku trychologii to wartym uwagi jest te dostępne na stronie https://cosmed24.pl/szkolenia-kosmetyczne/.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *