Toksyczne relacje - jak się ich wystrzegać?

Toksyczne relacje - jak się ich wystrzegać?

Każdy z nas zna przynajmniej jedną taką osobę, w której towarzystwie czuje się co najmniej niekomfortowo. Czasem trudno określić, co powoduje do niej niechęć, czasem jesteśmy w stanie zdefiniować, jakie cechy i zachowania stwarzają dystans. Kim jest toksyczna osoba, jak ją rozpoznać i jak nie dać się wplątać w pułapkę toksycznej znajomości? 

Kim jest toksyczna osoba?

Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że toksyczna osoba to ta, która sprawia, że czujemy się przez nią źle. W tym może zawierać się wiele. Jeśli czujesz, że przy tej osobie spada Twoje poczucie własnej wartości, czujesz się gorsza, mniej wartościowa i porzucasz swoje plany i marzenia uznając, że i tak się do niczego nie nadajesz, to… uciekaj tak daleko, jak tylko się da! 

Toksyczną osobą może być każdy w Twoim otoczeniu: rodzice, rodzeństwo, przyjaciółka, partner, przełożony w pracy czy koleżanka z biurka obok. Niektóre osoby przejawiające takie cechy zdają sobie sprawę z tego, że swoim zachowaniem i słowami krzywdzą innych, jednak nadal to robią, inni działają bezrefleksyjnie. 

Jeśli ktoś poniża Cię przy innych, podcina Ci skrzydła, krytykuje, bagatelizuje Twoje potrzeby i sprawia, że po prostu czujesz się gorzej, a także nie zaprzestaje swojego zachowania pomimo tego, że o to prosisz – jest właśnie toksyczną osobą. 

Warto również zwrócić uwagę na to, że toksyczne osoby nie przepraszają za swoje zachowanie – one uważają, że robią wszystko dla Twojego dobra, a to Ty jesteś niewdzięcznikiem, skoro nie doceniasz dobrych intencji. Im mniej odporną psychicznie osobą jesteś, tym większe prawdopodobieństwo, że padniesz ofiarą takiego manipulanta. Uważaj, bo ze szponów toksycznej osoby trudno wyjść. Każdego dnia Twoja pewność siebie będzie spadać, aż w końcu uwierzysz, że ta osoba ma rację i nic sobą nie reprezentujesz. To doskonały sposób na uzależnienie Cię od siebie.

Jak unikać takich znajomości?

Problem z toksycznymi ludźmi polega na tym, że rzadko kiedy zdradzają swoje skłonności na początku znajomości. Nawet przez wiele lat mogą być wiernymi towarzyszami, by potem, gdy już zdobędą zaufanie, zacząć powoli, ale sukcesywnie i niestety skutecznie sączyć jad i zatruwać Cię nim, perfekcyjnie Cię osłabiając. 

Często jednak szybko zdradzają symptomy, ale nie zwracamy na nie uwagi lub je bagatelizujemy myśląc, że to chwilowe i niegroźne. Jeśli jednak zachowania notorycznie się powtarzają, a pomimo rozmów i próśb nic się nie zmienia, najrozsądniejszym wyjściem będzie zdystansowanie się od takiej osoby na tyle, na ile to tylko możliwe. 

Jak wyplątać się z toksycznej relacji?

Padłaś ofiarą toksycznej znajomości, czujesz się w niej fatalnie i chcesz się z niej uwolnić, jednak czujesz również, że nie masz na to siły? Porozmawiaj o tym szczerze i otwarcie z zaufaną osobą. Prawie na pewno będziesz mieć poczucie winy, że odsuwasz się od tej osoby – ale to normalne, bo o wzbudzenie takiego poczucia chodziło. Pamiętaj jednak, że masz pełne prawo wykluczać ze swojego otoczenia tych, którzy na Ciebie źle działają i nie musisz się nikomu z tego tłumaczyć, ani tym bardziej godzić na złe traktowanie. 

Jeśli czujesz, że sprawy zaszły za daleko, albo sytuacja dotyczy bardzo bliskiej osoby, jak rodzina czy partner i nie dasz rady ich odciąć, porozmawiaj na ten temat ze specjalistą. Wspólnie znajdziecie wyjście z tej trudnej i wyniszczającej sytuacji!

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *