,

Tradycyjna kulturystyka i fitness czy innowacyjne metody aktywności fizycznej?

Tradycyjna kulturystyka i fitness czy innowacyjne metody aktywności fizycznej?

Obok tradycyjnych form uprawiania kulturystyki pojawiają się nowe trendy – treningi elektrostymulacji mięśni metodą EMS oraz połączenie urządzeń kulturystycznych z wirtualną rzeczywistością. Wśród klasycznych treningów fitness ogromną popularnością cieszą się treningi cardio, interwały o wysokiej intensywności oraz ćwiczenia izometryczne.

Treningi aerobowe nie tylko wzmacniają serce i poprawiają ogólną wydolność organizmu, lecz także sprzyjają utracie wagi, poprzez szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Krótki trening interwałowy, czyli HIIT (High Intensity Interval Training) to bardzo intensywne ćwiczenia przerywane aktywnością o umiarkowanym wysiłku. To zajęcia przeznaczone dla osób o dobrej kondycji fizycznej.

Gimnastyka izomeryczna przeciwdziała zanikowi mięśni oraz kształtuje masę mięśniową i sylwetkę. Ćwiczenia izometryczne łagodzą napięcie psychiczne i uczucie zmęczenia.

Profesjonalne urządzenia do ćwiczeń fitness

Klasyczny sprzęt niezbędny na każdej siłowni to dobrej klasy atlas z różnymi możliwościami trenowania wszystkich grup mięśniowych: mięśni posturalnych, grzbietu, barków i tzw. tłoczni brzusznej (brzuch i odcinek lędźwiowo-krzyżowy pleców), oraz mięśni piersiowych, pośladków, przedramion, a także nóg.

Dobry sprzęt sportowy renomowanych marek, przeznaczony do ćwiczeń fitness oraz kulturystyki można znaleźć na stronie https://kronos-shop.pl/pol_m_FITNESS-I-KULTURYSTYKA-135.html 

Typowy sprzęt do ćwiczeń fitness to steppery, ekspandery, gumy, piłki gimnastyczne, maty do ćwiczeń i jogi, hantle oraz sztangi. Wśród profesjonalnych urządzeń do treningów nie może także zabraknąć maszyn zaawansowanych technologicznie, sterowanych elektronicznie z szerokim wyborem programów treningowych. Należą do nich bieżnie, rowery stacjonarne i orbitreki.

Gimnastyka 360 stopni

Nowe metody angażowania do ćwiczeń wszystkich partii mięśni jednocześnie za pomocą impulsów elektrycznych to metoda, która budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony można szybko pozbyć się tkanki tłuszczowej, pozornie bez wysiłku. Trening EMS reklamowany jest jako alternatywa wobec intensywnych treningów wysiłkowych. Zdaniem lekarzy i fizjoterapeutów takie treningi mocno obciążają cały organizm, powinny być zatem wykonywane wyłącznie pod kontrolą wykwalifikowanego specjalisty, w przeciwnym razie mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Nowoczesny sprzęt połączony z grami wirtualnymi

Urządzenia, które mają przekonać nowe pokolenie do ćwiczeń fitness to nietypowe urządzenie, które polega na połączeniu ćwiczeń różnych partii mięśni i wirtualnego świata. Osoba ćwicząca wyposażona w gogle wirtualne wchodzi do specjalnej maszyny i zaczyna ćwiczyć balansując ciałem w taki sposób, aby utrzymać właściwą pozycję. Może skakać ze spadochronem, szybować albo nurkować, a jednocześnie odbywa intensywny trening siłowy. Taki rodzaj ćwiczeń oferuje Ikaros – zestaw obręczy umieszczony na solidnej podstawie. Urządzenie zaprojektowane do ćwiczeń różnych partii ciała jest dość kosztowną maszyną. Prawdopodobnie właśnie w kierunku VR zmierzają nowoczesne siłownie i kluby fitness, ale o tym przekonamy się dopiero za kilka lat.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *