,

Trądzik kosmetyczny - czym różni się od pospolitego i jak się go pozbyć?

Trądzik kosmetyczny - czym różni się od pospolitego i jak się go pozbyć?

Gładka, promienna i czysta skóra to marzenie każdego. Nie każdemu jednak dane jest się cieszyć idealną cerą. W niektórych przypadkach za zmiany skórne odpowiada jakaś choroba lub są one wynikiem przyjmowania leków. Jednak w wielu sytuacjach czerwone, ropne wykwity to wynik niewłaściwej pielęgnacji lub wykonywania makijażu. Jedną z takich zmian jest trądzik kosmetyczny, często mylony z młodzieńczym. Czym jest, jak powstaje i jak można mu zapobiec?

Skąd się bierze trądzik kosmetyczny?

Czerwone, często bolesne i podbite ropą krosty, powstające przede wszystkim w strefie T, czyli czoło-nos-broda, często są mylone z trądzikiem młodzieńczym, występującym najczęściej w okresie dojrzewania. 

Jeżeli jednak zmiany tego typu występują u osób po 30-stym roku życia, warto zastanowić się, czy nie jest to właśnie trądzik kosmetyczny, powstający wskutek używania nieodpowiednich kosmetyków. Choć trądzik pospolity również może występować u osób, które okres dojrzewania dawno mają już za sobą, to jednak zdecydowanie częściej czerwone krosty są jednak trądzikiem kosmetycznym. 

Dlaczego kosmetycznym? Ponieważ jego występowanie jest ściśle powiązane z używaniem kosmetyków, zarówno pielęgnacyjnych, jak i kolorowych. Chodzi o preparaty zawierające substancje komodogenne, czyli takie, które zatykają pory. Przez to skóra nie może swobodnie oddychać, a złuszczający się naskórek nawarstwia się. Przez to powstają zaskórniki, a następnie mini stany zapalne – czyli właśnie czerwone krosty. 

Czym trądzik kosmetyczny różni się od młodzieńczego?

Trądzik młodzieńczy (pospolity) powstaje wskutek nadmiernej pracy hormonów. Skóra wytwarza nadmiar sebum, przez co nawet, pomimo jej regularnego oczyszczania, ujść mieszków włosowych i porów nie sposób odblokować w pełni. To warunki idealne do rozwoju bakterii beztlenowych, które odpowiadają właśnie za stany zapalne skóry. 

Trądzik kosmetyczny ma z kolei podłoże nie bakteryjne, a fizyczne – tj. niektóre składniki preparatów pielęgnacyjnych i do makijażu obciążają skórę nadmiernie, nie pozwalając jej oddychać. Wówczas pory również są zatykane, a bakterie rozwijające się w takich warunkach powodują powstawanie stanów zapalnych ujść mieszków włosowych, co objawia się właśnie w postaci czerwonych krost. 

Powstawaniu trądziku kosmetycznego sprzyjają substancje ciężkie i oleiste, jak parafina, woski czy lanolina. 

Pozostałe przyczyny powstawania trądziku kosmetycznego

Stosowanie ciężkich, tłustych podkładów czy kremów zbyt bogatych w stosunku do realnych potrzeb skóry to najczęstsza przyczyna tego defektu. 

Równie często jednak powodem jest niedostateczna higiena, tj. zasypianie w makijażu, niedokładny demakijaż czy używanie pędzli oraz gąbek do makijażu, których nie myje i nie dezynfekuje się na bieżąco. Resztki kosmetyków, kawałki naskórka i wilgoć to świetne warunki do rozwoju bakterii, właśnie np. na włosiu pędzli! Dotykając nim twarzy, przenosisz bakterie, a stąd już prosta droga do problemu. 

Jak zniwelować zmiany powstałe wskutek trądziku kosmetycznego? 

Podstawą radzenia sobie ze zmianami trądzikowymi powstałymi z winy kosmetyków jest subtelne, ale dogłębne oczyszczenie skóry, najlepiej preparatami zawierającym kwas salicylowy. Unikaj alkoholu – tylko niepotrzebnie podrażni i wysuszy naskórek. 

Akcesoria do makijażu myj i dezynfekuj po każdym użyciu lub przed użyciem. Wyeliminuj również z użytku te kosmetyki, które powodują u Ciebie niekorzystne zmiany! Na szczęście radzenie sobie z trądzikiem kosmetycznym jest dość łatwe i szybkie. 

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *