, ,

Jak ubrać się do kościoła?

Jak ubrać się do kościoła?

Jeszcze nie tak dawno, czyli kilkadziesiąt lat temu, wybierając się do kościoła, ludzie zakładali na siebie swoje najlepsze ubrania. Pani zakładały garsonki, pończochy i buty z zakrytymi palcami, na głowy zakładały kapelusze lub chustki, bo tak wypadało. Żadna kobieta nie pozwalała sobie również na wizytę w kościele w sukience z okrytymi ramionami, czy w zbyt kusej spódniczce.

Krawat czy muszka?

Panowie zakładali garnitury, białe koszule i krawaty. Buty musiały być koniecznie wypastowane i wyglansowane przed wyjściem. Dżinsy nadawały się do wyjścia, ale jedynie na spacer lub do roboty w polu. Na wsiach jeszcze w pierwszej połowie dwudziestego wieku kobiety i mężczyźni zakładali swoje piękne stroje stroje ludowe, które nierzadko kosztowały majątek. Noszone zaś były tylko właśnie do kościoła i od święta. Bo wyjście do kościoła było czymś ważnym.

stare zdjęcie

Z szacunku dla bliźnich

Dzisiaj kanony mody zmieniły się bardzo. Zmieniły się też (albo raczej rozluźniły) zasady savoir vivre. Nadal jednak nie każdy strój, który jest świetny na popołudniowy spacer po parku, jest odpowiedni do kościoła.

ubiór do kościoła

Pamiętajmy, że kościół dla ludzi wierzących jest domem Bożym. Na pewno nie ubralibyśmy się byle jak na wizytę u prezydenta Polski, czy audiencję u papieża. Pamiętajmy zatem o tym obmyślając, co by tu założyć, gdy wybieramy się na mszę świętą, chrzest dziecka, ślub bratanka, czy Pierwszą Komunię swojego chrześniaka, nawet jeśli dla nas Bóg nie jest kimś ważnym. Nasz strój bowiem świadczy o naszej kulturze, o naszym szacunku do osób, miejsca i okoliczności.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

4 Responses
 1. W końcu ktoś poruszył ten wątek. Brawo dla autora.
  Pozdrawiam

  My blog post … blog o wycieczkach

   
 2. Tekst wartościowy, wiele wnoszący. Będę częściej zaglądać na stronę.

   
 3. Znakomity artykuł. Przeczytałem go jednym tchem.
  Pozdrawiam

   
 4. Nie mogło być lepiej. Świetnie. Pozdrawiam

   

Comments are closed.