Odpowiedni biustonosz sprawia, że kobieta czuje się komfortowo. Właściwie dobrany model pozwala podkreślić biust i go zamortyzować. Okazuje się, że wiele kobiet nie potrafi jednak kupić dla siebie odpowiedniego stanika, co może skutkować deformacją piersi i bólami kręgosłupa. Warto poznać podstawowe zasady doboru biustonosza, by właściwie podkreślić swoje walory i czuć się dobrze w bieliźnie przez cały dzień.
Fason stanika
Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest fason biustonosza. Zależy on od rozmiaru piersi. Kobiety z małymi piersiami powinny zakładać staniki typu „plunge”, które mają nisko osadzone fiszbiny i zbierają piersi wypychając je do przodu. Równie dobrze mniejsze piersi wyglądają w tzw. „half cup”, czyli stanikach z miseczkami 1/2, które ładnie podnoszą i eksponują biust. Kobiety z mniejszymi piersiami często decydują się na powiększające biustonosze „push up”. Trzeba jednak pamiętać, że taki fason powiększa biust, ale równocześnie go spłaszcza. Dla kobiet z dużym biustem rekomenduje się biustonosze typu „balkonetka”, albo „full cup”, które świetnie obejmują całe piersi i dobrze je podtrzymują. Dla pań z obfitymi kształtami, ważny jest ścisły obwód, bo biust jest cięższy niż w przypadku małych rozmiarów. Wszystkie omówione fasony dostępne są na: https://www.bielizna9.com/. W sklepie znajdują się biustonosze o różnej fakturze i w wielu kolorach.
Funkcje poszczególnych elementów stanika
Ramiączka w biustonoszu nie służą do utrzymywania piersi. Cały ciężar biustu ma się opierać na obwodzie. Dopierając odpowiednią wielkość obwodu, można zdecydować się na cienkie ramiączka, albo całkowicie z nich zrezygnować. Niezwykle istotne przy wyborze biustonosza jest również to, by miseczka nie była za mała. Kobiety często wybierają staniki ze zbyt dużym obwodem i nieodpowiednią miską. W takich wypadku piersi są źle podtrzymywane, dlatego lepiej dobrać biustonosz z ciaśniejszym obwodem i większą miską, która będzie okalała całą pierś. Fiszbiny służą do lepszego usztywnienia stanika i utrzymania biustu. Mogą one być mocno wycięte u góry, ale dół stanika powinien mocno trzymać biust i otaczać całe piersi.
Podstawy w wyborze biustonosza
Przed kupnem stanika trzeba zmierzyć obwód pod biustem będąc na wydechu. Następnie od otrzymanego wyniku trzeba odjąć około 5 cm i wziąć model o ciaśniejszym obwodzie. Nie należy kupować biustonosza, który posiada tylko jedno zapięcie (bez regulacji). Jest to nierozsądne, bo biustonosz podczas prania i noszenia po pewnym czasie się rozciąga, więc brak regulacji uniemożliwia jego ciaśniejsze zapięcie. Fiszbiny z boku mają kończyć się w środku pachy. Fason powinien ładnie modelować biust, dlatego kobietom z większymi piersiami zaleca się wybór staników ze złączonymi miseczkami. Panie z mniejszym biustem mogą wybrać modele z szerzej rozstawionymi miskami. Po założeniu biustonosza trzeba „zebrać ” piersi spod pachy i umieścić je dobrze w miseczce. Miska nie może wbijać się w pierś. podstawową zasadą jest to, by okalała ona cały biust.
Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.