,

Zasłony do nowoczesnego salonu

Zasłony do nowoczesnego salonu

Urządzanie nowoczesnych wnętrz jest sporym wyzwaniem. Powodem jest przede wszystkim chęć do odrzucenia wielu klasycznych rozwiązań, a jedną z pierwszych ofiar unowocześniania aranżacji są dekoracje okienne. Na szczęście dziś coraz więcej dekoratorów wnętrz ma świadomość, że zasłony do nowoczesnego salonu nie tylko nie przeszkadzają, ale właściwie dobrane dopiero dodają pomieszczeniu charakteru.

Minimalizm w nowoczesnym wnętrzu

Najpopularniejszym trendem estetycznym w nowoczesnych wnętrzach jest minimalizm. Do salonu, który jest urządzony w jednym z wielu stylów z tej dość szerokiej rodziny, świetnie pasują zasłony jednokolorowe albo w szerokie pasy (podłużne lub poprzeczne, w zależności od tego, czy przestrzeń ma stać się optycznie szersza, czy wyższa). W minimalistycznych aranżacjach dominują stonowane kolory oraz ponadczasowa czerń i biel. Dopuszczalne są też połączenia bieli, czerni i szarości albo na przykład bieli i pastelowych, delikatnych brązów.

Tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze minimalistycznych zasłon do salonu, jest to, czy ich powierzchnia jest połyskliwa, czy matowa. Zależy to od materiału, a ten efekt wizualny pozwala dostosować charakter wnętrza. Zasłony matowe (jedno z nielicznych można kupić na stronie https://strefafiran.pl/pl/c/ZASLONY/15) są wizualnie cieplejsze i trochę „ogrzewają” aranżację, natomiast połyskliwe sprawiają wrażenie czystych, czasem wręcz sterylnych, ale jednak chłodniejszych.

Warto podkreślić, że nawet w skrajnie uproszczonych aranżacjach, jeśli pojawiają się zasłony, to często proponuje się ich fantazyjne upięcie albo przynajmniej uzupełnienie dekoracji okiennych wstążkami, spinkami czy przynajmniej bukietem kwiatów wstawionym w świetle okna.

Oddech klasyki

Minimalizm nie jest jedynym trendem, który widać w dekoracjach okien nowoczesnych salonów. Warto tu wspomnieć choćby o unowocześnionych wersjach ciężkich kotar, które dziś wykonuje się nie tylko z bardzo grubych tkanin, ale nawet ze skór. To drogi i dość nietypowy wariant, który na pewno nie będzie uniwersalny, ale stanowi doskonałą przeciwwagę dla lekkich, minimalistycznych dekoracji, w których zasłony raczej nie zaciemniają, a staja się elementem dekoracyjnym.

We współczesnym spojrzeniu na klasyczne aranżacje okienne jest też miejsce na karnisze zdecydowanie bardziej rozbudowane niż w stylach minimalistycznych. To oczywiście kwestia wewnętrznej spójności stylistycznej pomieszczenia, ale warto o tym wspomnieć, ponieważ w minimalizmie karnisz jest często traktowany jako zło konieczne, a przez to nie zawsze udaje się ładnie wyeksponować zasłony i firany.

Zawsze liczy się jakość

Tym, co łączy wszystkie nowoczesne aranżacje salonów, jest skupienie się wokół jakości. W minimalizmie estetyka tych nielicznych używanych dekoracji jest sama w sobie walorem dekoracyjnym i wysuwa się na pierwszy plan. W aranżacjach cięższych na pozór wady zasłon byłyby mniej widoczne, ale to nieprawda: w przypadku dekoracji okiennych już z daleka widać, czy są uszyte równo z dobrego materiału, czy to raczej tanie imitacje najwyżej ocenianych wzorów z danego sezonu.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *