,

Zalety i wady noszenia złotej biżuterii

Zalety i wady noszenia złotej biżuterii

Złoto od wieków stanowi symbol wysokiego statusu majątkowego oraz bogactwa. Kobiety od zawsze marzyły o złotej biżuterii, która jest dekoracją przyciągającą wzrok i wzbudzającą podziw. Jednak noszenie złotej biżuterii oprócz niewątpliwych zalet ma również wady.

Biżuteria wykonana z tego metalu szlachetnego posiada swoich niemal fanatycznych zwolenników oraz rzesze przeciwników. Warto nadmienić, że do złota dodaje się domieszki innych metalów, ponieważ „czyste” 24-karatowe złoto (próba 999) jest miękkie i podatne na odkształcenia. Dlatego najczęściej występującą próbą złota w naszym kraju jest 585, czyli złoto 14-karatowe.

 

Zalety noszenia złotej biżuterii

Ten metal szlachetny mający symbol Au jest bardzo częstym materiałem wykorzystywanym przez jubilerów. Skąd tak duża popularność złotej biżuterii? Oto najczęściej wymieniane zalety złotej biżuterii:

  • złoto jest „miękkim” tworzywem, dzięki czemu możemy mieć biżuterię o nietypowym kształcie
  • złoty naszyjnik czy pierścionek ma ciepłą barwę przykuwającą wzrok
  • istnieje kilka różnych rodzajów złota (białe, różowe etc.), dzięki czemu możemy dopasować je do koloru naszej karnacji czy upodobań
  • noszenie złotej biżuterii jest symbolem bogactwa i potwierdzeniem wysokiego statusu społecznego
  • czyste złoto jest hipoalergiczne, co oznacza, że nie powinno wywoływać alergii skórnych
  • złota biżuteria świetnie łączy się z odzieżą o wszystkich kolorach: podstawowych, klasycznych i ciepłych
  • naukowcy dowiedli, że biżuteria zawierająca złoto hamuje wzrost komórek nowotworowych

„Dodatkowo złoto ma wysoką odporność, dzięki czemu nie jest podatne na utlenianie i inne czynniki środowiskowe” – komentuje specjalnie dla Stylove pracownik sklepu z biżuterią Viadem.

Wady noszenia złotej biżuterii

Oczywiście oprócz wymienionych wyżej korzyści wynikających z noszenia biżuterii ze złota są również wady. Oto najczęściej wskazywane przez ekspertów mankamenty złota:

  • wysoka wycena biżuterii z tego szlachetnego kruszcu – złoto jest towarem luksusowym
  • domieszki innych metali mogą powodować alergie i uczulenia skórne
  • droga złota biżuteria może stanowić pokusę dla ludzi z niekoniecznie dobrymi zamiarami wobec osób noszących taką biżuterię

Reasumując – noszenie złota ma zdecydowanie dużo więcej zalet niż minusów. Dlatego też biżuteria z tego szlachetnego metalu jest tak popularna na całym świecie od wielu wieków.

 

Lubię pisać. Interesuje mnie moda, uroda oraz tematyka lifestyle. Namiętnie czytam książki - w szczególności interesuje mnie psychologia i reportaże. Skończyłam studia dziennikarskie i psychologię. Kocham zwierzęta.