Znów masz odciski na stopach? W ten sposób się ich pozbędziesz!

Znów masz odciski na stopach? W ten sposób się ich pozbędziesz!

Odciski na stopach zdarzają się dość często i nie ma reguły na to, w jakiej sytuacji się pojawią. Nawet buty, w których chodziłaś już wiele razy, mogą go spowodować. Jak wyleczyć odcisk? Poznaj 3 sposoby, dzięki którym odciski zejdą błyskawicznie i szybko odczujesz ulgę!

Czym są odciski i jak powstają? 

Odciski (na palcach u nóg, piętach i na podbiciu stopy) powstają najczęściej wówczas, gdy chodzisz długo w nie do końca dopasowanych butach – za dużych lub za małych, zbyt wąskich lub za szerokich. Odciski powstają również często, gdy nowe buty są jeszcze nierozchodzone, przez co są dość sztywne i twarde. 

Czym jest odcisk? To zgrubienia naskórka, które tworzą się właśnie pod wpływem ucisku lub tarcia w jednym miejscu przez dłuższy czas. Mogą przybierać dwie postacie:

  • bąbla wypełnionego płynem;
  • zgrubienia o białawym kolorze. 

Czasem wystarczy nawet kilka minut chodzenia w butach, by dorobić się odcisku. Co prawda zmiany te nie są groźne i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, jednak zanim to nastąpi, są po prostu uciążliwe. Bolą, szczypią i uwierają, dlatego najczęściej powstałe bąble przebijamy igłą i wyduszamy płyn, a zgrubienia wycinamy cążkami. 

To jednak kiepski pomysł. Po pierwsze – łatwo o spowodowanie zakażenia z powodu niedostatecznej higieny. Po drugie – przecinając naskórek doprowadza się do skaleczenia, które boli nie mniej niż sam odcisk. 

Najprostszym sposobem na zupełnie nieinwazyjne pozbycie się odcisków jest specjalna maść lub płyn z apteki na odciski. Są to preparaty na bazie kwasu salicylowego, który działa odkażająco, ściągająco i przyspiesza gojenie. Tym samym odciski znikają szybciej. Jeśli jednak nie masz pod ręką takiego specyfiku, wypróbuj 3 sprawdzone, domowe sposoby na odciski. 

3 domowe sposoby na odciski 

Jak usunąć odcisk domowym sposobem? Do najpopularniejszych metod należą:

  • okłady z sokiem z aloesu,
  • przykładanie czosnku;
  • bardzo silne nawilżanie. 

Podstawą niwelowania odcisków jest maksymalne rozmiękczenie skóry i jej odkażenie. 

Jeśli pod ręką masz aloes w doniczce lub kosmetyczny żel z aloesu, zrób okład z soku aloesowego. Ma on właściwości nawilżające, łagodzące i odkażające. Niewielką ilość soku/rozduszonego miąższu z aloesu nanieś na kawałek tkaniny lub plastra i przyklej do oczyszczonej i osuszonej skóry w miejscu, gdzie znajduje się odcisk. Pozostaw na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Już po pierwszym użyciu odczujesz ulgę. 

Czosnek nie bez powodu zyskał miano naturalnego antybiotyku. Zawiera szereg substancji, które działają bakteriobójczo. Przykładanie plasterka czosnku lub ząbka rozgniecionego na miazgę do zmiany sprawi, że odcisk szybko zacznie się zmniejszać i będzie mniej uciążliwy.

Jeśli nie masz pod ręką czosnku ani aloesu, przejrzyj kosmetyczkę. Być może znajdziesz w niej maść z witaminą A. To tani, bezpieczny w użyciu i równie skuteczny sposób na zmniejszanie odcisków. Maść doskonale i głęboko nawilża skórę, dzięki czemu ma ona o wiele lepsze zdolności regeneracyjne. 

Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?

O odcisk bardzo łatwo, trudniej za to się go pozbyć. Dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli chcesz uniknąć powstawania odcisków, pamiętaj o kilku zasadach:

  • wybieraj obuwie miękkie, wygodne i idealnie dopasowane do Twojej stopy;
  • stosuj profilowane, miękkie wkładki do obuwia, które odciążą stopy;
  • unikaj nadmiernego nacisku w jedno miejsce, np. stania na jednej nodze.

Nawilżaj także stopy! Miękka, odżywiona i zregenerowana skóra będzie mniej podatna na tworzenie się odcisków, szybciej także poradzi sobie, jeśli się pojawią. 

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *