,

Silne i zdrowe włosy latem - jak o nie dbać, gdy słońce mocno grzeje?

Silne i zdrowe włosy latem - jak o nie dbać, gdy słońce mocno grzeje?

Lato to wymagający czas nie tylko dla skóry, ale także dla włosów i paznokci. Mocne słońce, upał, kąpiele w słonej wodzie – wszystko to nie pozostaje bez wpływu na kondycję włosów. Mogą stać się przesuszone, łamliwe, a nawet nieco stracić kolor. Jak dbać o włosy latem, by nie ubolewać nad ich stanem jesienią? 

Nawilżanie włosów to podstawa (nie tylko letniej) pielęgnacji!

Zniszczone włosy to nie tylko te połamane, ale także przesuszone. Im bardziej suche, tym bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Można porównać je do wysuszonego źdźbła trawy – wystarczy zgiąć je w palcach, by przełamało się z trzaskiem. 

Dlatego letnie zabiegi na włosy powinny koncentrować się przede wszystkim na nawilżaniu. Jak nawilżyć włosy? Możesz zrobić to na dwa sposoby:

  • stosując drogeryjne odżywki o takim działaniu
  • wykonując domowe maseczki.

Maseczka z jajka na włosy to sposób znany i stosowany jeszcze przez nasze babcie. Doskonale nawilża, uelastycznia i wzmacnia włosy wraz z cebulkami. Do maseczki na włosy z jajka najlepiej dodać oliwę z oliwek – działanie będzie wzbogacone dzięki kwasom omega zawartym w oliwie. 

Jajko na włosy to najlepsza odżywka do włosów suchych, cienkich, podatnych na łamliwość i plątanie. 

Jak stworzyć na włosach warstwę ochronną? Postaw na olejowanie!

Olejowanie włosów to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na ich ochronę. Nie tyle nawilża kosmyki sam w sobie, ile zatrzymuje w nich wilgoć. 

Olej powinien być dobrany adekwatnie do rodzaju i struktury włosów. Dzięki temu jego działanie będzie najlepsze. Cząsteczki oleju wnikają w ubytki, uzupełniając je. Dzięki temu włosy stają się błyszczące, sprężyste i wyraźnie odżywione. 

Najpopularniejszy jest olej kokosowy na włosy. Jak wykonać olejowanie? Na suche lub wilgotne włosy nanieś wybrany olej i rozprowadź go na całej długości. Pozostaw na włosach na minimum 30 minut, a najlepiej na 2-3 godziny, najlepiej pod czepkiem lub turbanem z ręcznika. 

Pod wpływem ciepła łuski włosów rozchylają się, dzięki czemu olej wniknie efektywniej. 

Jak jeszcze zabezpieczyć włosy przed działaniem słońca?

Przed wyjściem na słońce nie używaj kosmetyków do stylizacji. Większość takich produktów jest na bazie alkoholu, który sam w sobie ma działanie wysuszające. Dodatkowo zupełnie niepotrzebnie obciążą kosmyki. 

Dobrą ochronę przed promieniowaniem UV zapewni także odżywka bez spłukiwania rozpylona na całej długości włosów. W tej roli sprawdzą się również kremy i spraye ochronne do stylizacji włosów na gorąco. 

Po kąpieli w słonej wodzie postaraj się jak najszybciej umyć włosy i nanieść na nie odżywkę pielęgnacyjną. Jeśli nie masz takiej możliwości (jesteś np. na plaży), postaraj się je chociaż dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. 

W miarę możliwości przed wyjściem na słońce staraj się także upinać włosy – ochronisz je w ten sposób również przed działaniem wiatru. 

Dobrym pomysłem jest również zakładanie słomkowego kapelusza, który osłoni kosmyki przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych. 

 
Website

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz socjologii i komunikacji społecznej. Technik usług kosmetycznych, miłośniczka zwierząt. Dzielę się z Wami moim doświadczeniem i spostrzeżeniami, przede wszystkim ze świata beauty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *